Asi najviac prekvapujúcim debutom tohtoročnej LA Auto Show je nový model Kia Seltos, ktorý vstupuje na americký trh. Kia zatiaľ nezverejnila úplné podrobnosti o cenách, ale pri debute spomenuli, že základný model LX AWD začne pod 22 000 dolárov.

Kórejská automobilka pohotovo reaguje na vývoj v segmente vozidiel SUV. K stabilným modelom Sportage, Stonic, Niro a Sorento  pridal nedávno crossover XCeed. To však nie všetko okrem neho pribudne na trh aj nová Kia Seltos. SUV pôvodne určený prioritne pre indický trh sa postupne sa dostane do celého sveta. Teda aj na Slovensko.

„Európsky dizajn“

Auto vyzerá veľmi dobre. Jeho dizajn ma potenciál osloviť aj európsku klientelu. Na fotkách je vidieť tradičnú prednú „tigriu“ masku charakteristickú pre automobilku. V tomto prípade je však o niečo širšia a mohutnejšia. Zmenené sú taktiež tvary predných svetiel, ktoré majú pod sebou výrazné smerovky. V zadnej časti vozidla zaujmú najmä falošné výfuky a difúzor.

V interiéri Kia Seltos je dominantným prvkom 10,25 dotykový displej, na ktorom sa zobrazujú všetky podstatné informácie. Vodič má k dispozícii aj osempalcový head-up displej a vďaka dobrej ergonómii sedadiel môže pohodlne sledovať cestu pred sebou.

Kia dbala aj na bezpečnosť posádky. Karoséria je vytvorená zmesou oceli a hliníka, čo má maximalizovať pevnosť vozidla a zároveň znižovať jeho váhu. Seltos ponúka šesť airbagov a viaceré bezpečnostné systémy, ktoré majú pomôcť k lepšej stabilite auta na ceste. Samozrejmosťou sú aj asistenčné technológie, parkovacie senzory či vysoká miera konektivity.

Vyšší výkon, nižšie emisie.

Všetky pohonné jednotky modelu Kia Seltos sú vybavené technológiou Smartstream, ktorá prispieva k  nížšej spotrebe a tvorbe emisií. Automobilka v USA ponúka na výber benzínové motory 1,6 T-GDi s výkonom 177 koní alebo 2,0 T-GDi s výkonom 149 koní. V prípade dieslového pohonu je pripravený dvojliter s výkonom 136 koní. Jednotlivé pohonné jednotky bude možné skombinovať so 6-stupňovou automatickou, 7-stupňovou dvojspojkovou alebo CVT prevodovkou. Kia však bližšie nešpecifikovala, ktoré motory a prevodovky budú dostupné v Európe.  K dispozícii na želanie je aj aj pohon všetkých štyroch kolies s uzávierkou diferenciálu.

Kia Seltos je model určený pre indický trh, čomu má zodpovedať aj priaznivá cena. Preto sa bude vyrábať v meste Andhra Pradesh v oblasti Anantapur. Druhé výrobné centrum umiestni Kia do kórejskeho Kwangdžu.

Reklama