Nový koncept Škoda Vision RS pripravovaný pre parížsky autosalón ukazuje ako bude vypadať dizajn budúceho kompaktu, a taktiež zároveň ukazuje smer, akým sa bude rozvíjať dizajn športových vozidiel Škoda s prívlastkom RS.

Prvé skice štúdie Škoda Vision RS ukazujú, ako by mohol vypadať nástupca Rapidu! Podľa skíc to vypadá na revolúciu. Auto bude mať dosť nízku a pretiahnutú kapotu, nízku a zvisle orientovanú prednú masku chladiča ( niečo ako ma nová Kia Ceed) a trojuholníkové svetlomety (za príplatok LED). Z bočného pohľadu ukazuje športovú siluetu s klesajúcou líniou strechy, ktorá bude zrejme tak ako mal doteraz Rapid za príplatok presklená a opticky prepojená s vekom kufra. Tomu bude dominovať veľký nápis Škoda, čo bude nový prvok, ktorý by mali začať dostavať nové sériové modely. Škoda Vision RS vznikala na oddelení Škoda Design. To vedie šéfdizajnér Oliver Stefani. 

O nástupcu Škody Rapid vieme, že má stáť na platforme MQB A0, teda rovnako ako nové generácie Volkswagenu Polo a Seatu Ibiza, ale má byť rozmerovo výrazne väčší, resp. dokonca väčší, aj ako VW Golf, a má sa zbaviť low-costového imidžu. Len pre porovnanie Škoda Vision RS je dlhá 4356 mm (VW Golf 4255mm, Rapid Spaceback 4304 mm – pozn. red.), v rázvore 2650 mm (VW Golf 2637mm), široká 1 810 mm ( VW Golf 1799mm). Len na výšku je nižšia 1431mm ( VW Golf 1452mm).

Nástupca Škody Rapid  bude v ponuke len v jednej karosárskej verzii – ako spaceback (o mene nástupcu Rapida sa rozhoduje medzi názvom Spaceback alebo Felícia).  Prísť na trh by mal v priebehu budúceho roka.  Dovtedy, t.j. do polovice roku 2019, však ešte Škoda uvedie ďalšiu novinku postavenú na rovnakom základe MQB A0 – malý crossover, ktorý už predznamenal koncept Vision X predstavený tohto roku v Ženeve.

VIDEO

Reklama