Škoda Dizajn prepracoval koncept vozidla Škoda 1100 OHC z roku 1957. Počítačovo animovaný dizajnový model Vision GT predstavuje štúdiu čisto elektrického závodného vozidla značky Škoda.

Rovnako ako jeho historický vzor je aj táto dizajnová štúdia v súčasnosti k videniu na výstave „Dizajn a transformácia“, ktorá sa koná v Bruseli pri príležitosti českého predsedníctva v Rade Európskej únie.

Počítačovo animovaný dizajnový model Škoda Vision GT je jedným z vrcholov výstavy s názvom Design a transformácia konanej v Bruseli. Pri príležitosti predsedníctva Českej republiky v Rade EÚ tu mnoho českých firiem predstavuje výrobky a návrhy z rokov 1990 až 2020. Pri modeli štúdie Vision GT sa tím Škoda Design inšpiroval vozidlom Škoda 1100 OHC z roku 1957. Škoda Auto vysiela týmto konceptom jasný signál udržateľnej športovosti a emócií v digitálnom veku. Digitálna štúdia Vision GT nadväzuje na tradíciu série „Ikony v novom kabáte“ , ktorá zahŕňa aj ikonické historické vozidlá automobilky Škoda Auto, medzi ktoré patrí Škoda 130 RS, Škoda Felicia alebo Škoda Rapid Monte Carlo.

Vision GT je rovnako ako model 1100 OHC červené pretekárske vozidlo s otvorenou karosériou. Štúdia je však konštruovaná ako jednomiestna a vodič sedí uprostred. Nad futuristickým karbónovým volantom so sploštenou hornou a spodnou časťou je umiestnená plochá obrazovka, ktorá slúži aj ako veterná clona. Dôležité informácie sa premietajú priamo na hľadí prilby pilota, podobne ako na head-up displeji. Aktívny kokpit pilota s odpruženým sedadlom je navrhnutý na optimálne vyrovnávanie preťaženia.

Exteriér nízkej štúdie Vision GT sa vyznačuje čistými líniami a ostrými hranami. Jej vzhľad pripomína súčasné závodné vozidlá Formule E, a to najmä vďaka efektne riešenému dvojdielnemu zadnému krídlu. Aktívna aerodynamika zaisťuje optimálne jazdné vlastnosti za všetkých okolností. Medzi oboma hornými profilmi blatníkov svieti nový nápis ŠKODA v podobe hologramu v jasne červenej farbe. Nápis sa nachádza aj na veľmi nízkej prove štúdie Vision GT, ktorá kopíruje zakrivenú líniu vozidiel Škoda.

Výstava „Dizajn a transformácia“ potrvá v bruselskom Design Múzeu do 8. januára 2023. Niektoré ďalšie exponáty možno vidieť aj v Pražskom dome v Bruseli do 2. októbra 2022.

                            Zdroj: Škoda(TS)                                Jozef Pospíšil

Reklama