Škoda Auto Slovensko sa aktívne zapája medzi slovenské firmy, ktoré pomáhajú poraziť koronavírus.

 

Škoda Auto Slovensko sa aktívne zapája medzi slovenské firmy, ktoré pomáhajú poraziť koronavírus. Do boja proti pandémii posiela ďalšie dve vozidlá Škoda Kamiq, ktoré budú tentoraz slúžiť Univerzitnej nemocnici v Bratislave.

Obe zapožičané autá bude nemocnica využívať na rozvoz odberových setov, ktoré slúžia na uskladnenie vzoriek určených na testovanie COVID-19.

Spolu s týmito dvoma vozidlami Škoda Auto Slovensko zapožičala celkovo už 13 vozidiel, ktoré fungujú v prvej línii v boji proti koronavírusu po celom Slovensku, pričom je spoločnosť pripravená reagovať na ďalšie žiadosti o pomoc.

Škoda Auto Slovensko pomáha tak, ako to vie najlepšie – vozidlami. Vďaka zapožičaniu automobilov kľúčovým zdravotníckym zariadeniam a nemocniciam pomôže urýchliť proces testovania, pretože vzorky z odberových stredísk bude možné v krátkom čase prepraviť do Národného referenčného centra, kde sa vyhodnocujú. V tejto dobe je totiž dôležitejšie viac, ako kedykoľvek predtým, aby boli štát, firmy aj jednotlivci solidárni a podali pomocnú ruku všade tam, kde to je najviac potrebné.

V aktuálnej  situácii, kedy v našej nemocnici testujeme veľké množstvo ľudí, ktorí sú podozriví na COVID-19, je pre nás veľmi dôležité zabezpečiť v čo najkratšom čase prepravu odobratých vzoriek na miesto, kde sa vzorky testujú. V rámci našich kapacít vozového parku bolo pre nás komplikované toto zabezpečiť. Spoločnosť Škoda Auto Slovensko nám v týchto zložitých časoch bezodplatne poskytla na prepravu odobratých vzoriek dve autá Škoda Kamiq. Veľmi si túto pomoc vážime a veríme, že aj takto dokážeme urýchliť samotný proces vyhodnocovania vzoriek, ktorý je pre nás všetkých veľmi dôležitý,“ povedala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková.

Univerzitná nemocnica v Bratislave nás požiadala o pomoc s vozidlami a my sme okamžite konali. Chápeme naliehavosť situácie a preto od požiadavky k samotnej realizácii pomoci neubehlo ani 48 hodín. Ako značka sme naozaj dlho a silne spätá so Slovenskom a cítime, že je nanajvýš správne podporiť ľudí v prvej línii v boji proti koronavírusu. Ak sa totiž spoja všetky dostupné sily, zvládneme túto náročnú situáciu rýchlejšie a všetci sa tak budeme môcť vrátiť k normálnemu životu oveľa skôr,“ uviedol Marek Růžička, konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Pomoc celému Slovensku

Okrem týchto dvoch vozidiel je aktuálne v teréne a v plnom nasadení ďalších 11 áut značky Škoda, a to v Žilinskom samosprávnom kraji, kde ich využíva 7 nemocníc. Slúžia hlavne pri preprave pacientov, prevoze biologických vzoriek do špecializovaných laboratórií, špeciálneho materiálu, tovaru a ochranných pracovných prostriedkov či pri prevoze cytostatík medzi nemocnicami. Rovnako sa využívajú pri preprave zdravotníckych pracovníkov do núdzového bývania v prípade, že musia byť izolovaní v karanténe. Takto im bude zabezpečovaný aj servis, napríklad doprava stravy do karantény.

Uľahčujú však prácu aj dobrovoľníkom, ktorí sa starajú o klientov v sociálnych zariadeniach, obsluhujú telefónne linky v krajskom Call centre a pôsobia vo filtračných vstupoch pri nemocniciach a poliklinikách. Využitie nájdu aj pri zefektívnení práce krízového štábu kraja. Jedno vozidlo rozváža v okolí Banskej Bystrice rúška všade tam, kde je to potrebné. Naďalej však prebiehajú stretnutia a hľadajú sa organizácie, miesta či združenia, kde by mohli aj nové vozidlá Škoda Octavia pomôcť zdravotníkom, pacientom, obyvateľom, seniorom a všetkým, ktorí na pomoc čakajú.