Škoda Octavia dokázala uháňať rýchlosťou až 365 km/h na soľných pláňach v Bonneville v Utahu.

Ohromujúce číslo pochádza z roka 2011. Vtedy britský importér s upraveným modelom Octavia s turbomotorom s objemom 2,0 l dosiahol na soľných pláňach v Bonneville v Utahu v Spojených štátoch amerických rýchlosť 365 km/h a stanovil tak rýchlostný rekord.

Ďalšie zaujímavosti z histórie modelu Octavia:  

Na začiatku bola osmička: Octavia (čo v latinčine znamená “ôsma”) bola pri svojom predstavení v roku 1959 ôsmym modelom značky Škoda s pokrokovým nezávislým zavesením všetkých kolies a zároveň tiež ôsmym povojnovým modelom českej automobilky. Pre spoločnosť Škoda Auto sa ale Octavia postupne stala jasnou jednotkou. Ako jednoznačne najpredávanejší model značky je Octavia srdcom a pilierom modelovej palety Škoda. Má veľkú zásluhu na tom, že sa spoločnosť Škoda Auto podieľa piatimi percentami na HDP Českej republiky. Model Octavia je dostupný v 46 krajinách a vyrába sa v piatich továrňach po celom svete.

Nie je tak divu, že Octavia patrí na Slovensku už roky do top trojky najpredávanejších áut. Okrem toho sa dostala na špičku bestsellerov tiež na ďalších 6 trhoch – napríklad v Poľsku, Rakúsku alebo Švajčiarsku a v Česku je lídrom trhu.

Tri najväčšie trhy – Čína, Nemecko a Rusko

Len v roku 2019 bolo zákazníkom po celom svete dodaných 364 000 vozidiel Octavia a Octavia Combi, čo prakticky zodpovedá celkovej produkcii pôvodného modelu Octavia medzi rokmi 1959 a 1971. Prvá novodobá generácia, ktorá prišla na trh v roku 1996, sa vyrábala 15 rokov, počas ktorých zišlo z výrobných pásov viac ako 1,4 milióna kusov. V roku 2019 si bestseller značky našiel najviac zákazníkov v Číne, kde bolo dodaných 78 200 vozidiel, čo predstavuje 21% z celkovej ročnej produkcie modelu. Druhým najväčším odbytiskom tohto úspešného modelu bolo Nemecko. Zamierilo tam 15,45% ročnej produkcie, čo v absolútnych číslach predstavovalo 55 220 vozidiel dodaných zákazníkom. Vďaka tomu bol model OCTAVIA opäť najobľúbenejším importovaným vozidlom v Nemecku. Na ďalších miestach nasledovali Rusko (7,6%), Česko (6,1%) a Poľsko (5,7%).

Štvrtá generácia modelu Octavia

Štvrtá generácia je pokračovaním úspešného príbehu novodobých modelov Octavia, ktorý začal v roku 1996. Štvrtá generácia modelu ponúka 17 rôznych prevedení kolies vo veľkostiach 16 až 19 palcov. Prvá moderná generácia Octavia z roku 1996 pritom ponúkala kolesá veľkostí len 14 až 16 palcov.

Až 20 rôznych senzorov pre asistenčné systémy

S každou ďalšou generáciou narastá tiež množstvo elektroniky vo vozidle. Dáta a informácie pre asistenčné systémy štvrtej generácie bestselleru značky zaisťuje až 20 rôznych senzorov. Vďaka tomu môže napríklad nový systém Varovanie pri vystupovaní z vozidla upozorniť na 35 metrov vzdialeného cyklistu, ktorý sa zozadu blíži k autu, a varovať tak posádku vozidla pred otvorením dverí. Každá Octavia je pretkaná 4 až 5 kilometrami káblov, ktoré okrem iného slúžia aj tretej generácii infotainment systému. Jeho podstatnou súčasťou je digitálna hlasová asistentka LAURA, ktorá rozumie 15 jazykom. V šiestich jazykoch LAURA dokonca rozumie celým vetám.

Reklama