Kodiaq prichádza približne po štyroch rokoch od svojho uvedenia na trh s modernizáciou, ktorá zahŕňa  aktualizáciu vzhľadu, nové technologické prvky (svetlomety Full-LED-Matrix,…) a nový motor pre športovú verziu RS.

Nová predná časť a svetlomety Full-LED-Matrix

Dizajn vozidla dostal dizajnové prvky ktoré zlaďujú Škodu Kodiaq (pre modelový rok 2021) s najnovšími modelmi značky Škoda. Dostal nové nárazníky vpredu a vzadu, ako aj nový lesklý čierny zadný spojler s bočnými finletmi vedľa zadného okna znižujú odpor vzduchu.

Vpredu má vzpriamenejšiu prednú masku chladiča so zvýšenou kapotou, tenšie predné svetlomety dostupné po prvýkrát pre model Kodiaq s Full-LED Matrix a premiestnené hmlové svetlá. Vzadu nový difúzor a zadné svetlá, užšie zadné okno a nápis „Škoda“ v strede dverí batožinového priestoru, ako aj nový výber zliatinových diskov kolies do veľkosti 20 palcov.

Obklady v hliníkovom vyhotovení na prednom a zadnom nárazníku pri verziách Active, Ambition a Style dodávajú vozidlu výraznejší vzhľad offroad. Kodiaq RS má teraz vlastný, špecifický predný nárazník s dynamickým dizajnom.

Interiér na novej úrovni a po prvý raz voliteľne ergonomické sedadlá

S novými dekoračnými lištami, dodatočnými kontrastnými stehmi a rozšírenými funkciami LED ambientného osvetlenia posunula značka Škoda vzhľad interiéru modelu Kodiaq na vyššiu úroveň. Po prvý raz sú pre veľké SUV k dispozícii všestranne elektricky nastaviteľné ergonomické sedadlá s poťahom z perforovanej kože, ventiláciou a masážnou funkciou. Voliteľné eko-sedadlá pre výbavu mbition a Style majú kvalitné poťahy z recyklovaných materiálov a bez materiálov živočíšneho pôvodu. Voliteľný Canton Soundsystem má okrem centrálneho reproduktora v prístrojovom paneli a subwoofera v batožinovom priestore teraz 10 namiesto doterajších ôsmich reproduktorov.

Voliteľne Virtual Cockpit 

Na želanie je k dispozícii digitálny združený prístroj Virtual Cockpit s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca) a štyrmi rozličnými zobrazeniami, Kodiaq RS ho má sériovo. Pri RS a Sportline je na výber ďalšie športové zobrazenie displeja. Portfólio asistenčných systémov teraz zahŕňa aj rozšírenú proaktívnu ochranu posádky, ktorá vďaka prídavným radarovým senzorom vzadu reaguje aj na hroziaci náraz iného vozidla zozadu.

2021-skoda-kodiaq-facelift -prístrojový panel

 

Nový benzínový motor pre Kodiaq RS

Športový model Kodiaq RS dostal okrem dizajnových modifikácií predovšetkým nový motor. Benzínový štvorvalec 2.0 TSI pochádza z generácie EVO koncernu Volkswagen a dosahuje výkon 180 kW (245 k). Tým je o 4 kW (5 k) výkonnejší ako doteraz používaný naftový motor 2.0 TDI biturbo a súčasne o  60 kilogramov ľahší. Spolu s novou 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG, ľahšou o 5,2 kilogramu sa výkonnosť špičkového modelu ďalej zvýšila. Aj obidva ďalšie benzínové motory 1.5 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a 2.0 TSI s výkonom 140 kW (190 k), ako aj naftové štvorvalce 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k) a 147 kW (200 k) patria k novej generácii EVO koncernu Volkswagen.

2021-skoda-kodiaq-facelift -6

 

Predstavením modelu Kodiaq značka Škoda odštartovala v roku 2016 svoju úspešnú ofenzívu SUV. So svojim markantným, emocionálnym dizajnom, vysokou kvalitou vypracovania a vynikajúcim pomerom ceny a hodnoty okamžite presvedčil rovnako zákazníkov, automobilových expertov aj odborné médiá. SUV boduje predovšetkým svojou enormnou priestorovou ponukou pri dĺžke 4,70 metra. S voliteľným výklopným tretím radom sedadiel KODIAQ poskytuje miesto až pre sedem osôb alebo pri sklopených zadných sedadlách batožinový priestor s objemom až 2.065 litrov.

Medzinárodne vyrábaný a celosvetovo úspešný

Výroba modelu Kodiaq sa rozbehla v roku 2016 v závode Kvasiny značky Škoda v Českej republike. V rámci SUV ofenzívy značka do roku 2018 investovala v prepočte vyše 290 miliónov eur do modernizácie tohto výrobného závodu a urobila z neho kompetenčné centrum na výrobu SUV. Aby uspokojila veľký medzinárodný záujem o Kodiaq, v nasledujúcich rokoch Škoda zriadila pre svoje veľké SUV výrobné linky aj v Číne, Indii a Rusku. Do konca marca 2021 zišlo z montážnych pásov celosvetovo vyše 600.000 exemplárov modelu Kodiaq.

Škoda Kodiaq facelift sa bude predávať od júla 2021 vo výbavách Active, Ambition a Style, ako aj Kodiaq L&K, Sportline a RS.

Text: Škoda+Michal Pospíšil     Foto: Škoda

Reklama