Scala aj Kamiq absolvovali ľahkú modernizáciu zameranú predovšetkým na prednú časť exteriéru.

Škoda Scala facelit

Od uvedenia na trh sa vyrobilo viac ako 350 000 vozidiel Škoda Kamiq. Aby predaj pokračoval úspešne aj naďalej tak Skoda pristúpila k faceliftu tohto modelu rovnako ako pri súrodeneckom modeli Kamiq .

V rámci modernizácie sa najviac toho udialo vpredu. Vpredu sa dá novinka spoznať podľa užších predných svetlometov, ostrejšieho nárazníka a inak tvarovanej masky chladiča. Matrix LED svetlomety je možné po prvý raz objednať ako voliteľný prvok výbavy, štandardom sú LED bez adaptívnych funkcií.

Nový je aj nárazník vzadu, nové budú aj farby a dizajny zliatinových diskov kolies. Prvýkrát si môžete objednať „komfortnú funkciu“, s ktorou sa elektricky ovládané dvere batožinového priestoru otvárajú nožnou akrobaciou pod nárazníkom.Skoda Scala 2023 Interiér zostáva nezmenený. Taktiež ani pod kapotou sa po facelifte v podstate nič nezmenilo. Škoda Scala je stále k dispozícii s  1,0 TSI s výkonom 70 kW / 95 k a 85 kW / 115 k  a ako štvorvalec 1,5 TSI s výkonom 110 kW / 150 k. Dva silnejšie motory sú dostupné aj so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou (DSG), inak je v ponuke s manuálnou 6-st. prevodovkou. Verzie na zemný plyn s názvom G-Tec vypadli z ponuky Škody už dávnejšie a nedostanú sa ani pre facelift.

Škoda Kamiq facelift  

Škoda Kamiq ma aj naďalej rovanko rozdelené svetlomety, avšak horný pás má kryštalický efekt LED diód, spodná taktiež ponúka technológiu LED Matrix.

Zadok kamiqu má podobne ako u Scaly rovnako tvarované svietidlá ako pred faceliftom, avšak s novou grafikou. Prekvapia výrazné odrazky v tvare písmena L v zadnom nárazníku.

Ponuka motorov naďalej zahŕňa tri jednotky TSI z generácie evo2. Základným motorom je trojvalec 1,0 TSI s výkonom 70 kW, 95 k, s manuálnou päťstupňovou prevodovkou. Verzia s výkonom 85 kW, 115 k, je k dispozícii s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou alebo sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG. Rovnakú kombináciu prevodoviek ponúka aj vrcholný štvorvalec 1,5 TSI s výkonom 110 kW, 150 k. Vznetový motor už v ponuke chýba od roku 2020.

skoda kamiq a scala 2023 (4)V interiéri  sú zmeny v oboch prípadoch minimálne

Dôraz na udržateľnosť je viditeľný v interiéri vo väčšom podiele recyklovaných a prírodných materiálov v exteriéri aj interiéri. Ponuka štruktúry oboch vozidiel bola prepracovaná a zahŕňa tri výbavové stupne a štyri varianty interiéru, spolu s voliteľnými paketmi výbav.

V štandardnej výbave oboch modelov nájdeme 8″ virtuálny kokpit a 8,25″ infotainment Media. Ako vždy aj tentoraz nechýbajú populárne Simply Clever prvky, ktoré uľahčujú každodenné používanie vozidla.

„Kamiq a Scala pri svojom uvedení na trh novo definovali merítka kompaktnej triedy nielen pre značku Škoda. Teraz sme oba modely ďalej vylepšili a posunuli ich design, interiér a funkčnosť na novú úroveň. Nové modely Kamiq a Scala dopĺňajú naše silné portfólio vozidiel so spaľovacími motormi a udržujú si silnú pozíciu na trhu,“ povedal médiám Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto.

„Táto modernizácia vozidiel Scala a Kamiq kladie veľký dôraz na bezpečnosť. Rozsiahla bezpečnostná výbava teraz zahŕňa aj Matrix-LED predné svetlomety ako voliteľnú výbavu, ktoré sú pre tieto modelové rady ponúkané prvýkrát. V súlade s medzinárodnou iniciatívou Vision Zero chce Škoda Auto aktívne prispieť k znižovaniu počtu obetí dopravných nehôd. Vylepšené modelové rady Kamiq a Scala tak ponúkajú širokú škálu pokročilých asistenčných systémov, z ktorých niektoré sa doteraz objavovali len vo vozidlách vyšších tried,“ povedal Johannes Neft, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť Technického vývoja.

Zdroj: Škoda

Michal Pospíšil

Reklama