Renault oficiálne potvrdil, že na jar tohto roku bude absolvovať debut ďalšia, šiesta generácia Espace, ktorá príde v zmenenej podobe a to ako hybridné SUV.

Renault Espace bol kedysi priekopníkom v segmente MPV, teraz bude tróniť na vrchole ponuky SUV Renault. Vychádzať bude z menšieho SUV modelu Australu a k dispozícii bude s možnosťou výberu medzi päťmiestnou a sedemmiestnou konfiguráciou.

Pokiaľ ide o vonkajší dizajn, Renault nám v oficiálnej tlačovej správe ukázal iba siluetu a malú časť zadných dverí, ale napriek tomu to bolo viac než dosť na odhalenie rozsahu podobností s menším Australom. Koniec koncov, skoršie špionážne zábery ukázali, že tieto dve SUV budú zdieľať veľkú časť svojej karosérie, vrátane celej prednej časti, LED osvetľovacích jednotiek,…

Na uvedenej ilustrácii, na základe špionážnych fotografii, ukazujeme ako by mohol nový Espace vyzerať. Je pravdepodobné, že Renault ponúkne aj špičkovú výbavu Alpine so športovejším vzhľadom a high-tech funkciami.

Ak vám spojenie medzi Renaultom Austral a Espace pripomína konkurenčné SUV Peugeot 3008 a 5008, tak to je preto, že všetky štyri modely boli navrhnuté pod vedením Gillesa Vidala, ktorý koncom roka 2020 prešiel z Peugeotu do Renaultu.

2024-Renault-Espace (4)
Renault Austral

Renaultu Espace dlhší o 210 m ako Austral

Bolo potvrdené, že šiesta generácia Renaultu Espace bude merať 4,72 m na dĺžku, čím bude o celých 210 mm dlhší ako Austral, ale o 140 mm kratší ako predchádzajúca piata generácia Espace. Je tiež o niečo dlhší ako technicky príbuzný Mitsubishi Outlander .

Napriek menším rozmerom bude kabína stále dosť priestranná a uspokojí potreby aj väčších rodín. Renault potvrdil, že Espace bude ponúkaný nielen v päťmiestnej ale aj v sedemmiestnej verzii, na rozdiel od Australu, ktorý nemá viac ako dva rady sedadiel.

Pracovisko vodiča Espace bude zrejme rovnaké ako má Austral

Ako je znázornené na obrázku digitálny kokpit Renaultu Austral sa s najväčšou pravdepodobnosťou prenesie aj do nového Espace. To znamená, že dostane kokpit OpenR s 12-palcovým dotykovým displejom infotainmentu, 12,3-palcovým digitálnym prístrojovým panelom a 9,3-palcovým head-up displejom. Aby sa však Espace odlíšil, dizajnéri Renaultu do kabíny integrujú viac úložných riešení ako poctu svojmu minivanovému dedičstvu.

Známá platforma, elektrifikované hnacie ústrojenstvo

Ako väčšina modelov s motorom ICE od skupiny Renault v segmentoch C a D, aj nový Espace bude založený na osvedčenej architektúre CMF-CD. Túto platformu využívala aj predchádzajúca generácia Espace (2015-2022), ale bola vylepšená z hľadiska nastavenia podvozku a kompatibilných pohonných jednotiek, ako dokazujú novšie modely. SUV by mohlo zdediť riadenie štyroch kolies a viacprvkové zadné odpruženie zo špičkových výbav Australu, čím by to prospelo jeho jazdným vlastnostiam.2024-Renault-Espace (3)Renault neprezradil nič o pohonných jednotkách novéhon SUV modelu Espace, ale ako poznamenali naši kolegovia v, zlaté „E“ v názve naznačuje, že pôjde o elektrifikovanú ponuku. Určite však môžeme povedať, že rad Espace bude odzrkadľovať ponuku pohonných jednotiek modelu Austral. Ten je k dispozícii s 1,3-litrovým 12V mild-hybridom s výkonom 138 k (103 kW / 140 k) alebo 158 k (118 kW / 160 k), s 1,2-litrovým 48V mild-hybridom s výkonom 129 k (96 kW). / 130 k) a s 1,2-litrovým plne hybridným motorom s kombinovaným výkonom 197 k (147 kW / 200 k).

Čoskoro sa dozvieme viac o novom Espace, pretože Renault potvrdil debut na jar 2023. SUV nenahradí len odchádzajúci Espace piatej generácie (2015 – 2022), ktorý sa čoskoro prestane vyrábať, ale aj druhú generáciu Koleos (2016 – 2022), ktorého predaje nikdy neboli oslňujúce. Súpermi v segmente D-SUV budú Peugeot 5008, Škoda Kodiaq, VW Tiguan Allspace, Nissan X-Trail, Honda CR-V a Toyota RAV4.

Zdroj: L’Argus, Carscoops

Michal Pospíšil

Reklama