V okolí nemeckého Frankfurtu nad Mohanom sme testovali modernizované modely Škoda Rapid a Rapid Spaceback.

 

V rámci modernizácie dostali modely Škoda Rapid a Rapid Spaceback modernizovaný exteriér a interiér, palubný WLAN – hotspot, Bi-xenónové svetlomety a technológiu LED.

Najviac sme však boli zvedaví na novinku – litrový preplňovaný zážihový motor TSI. Tento trojvalcový motor dostupný v dvoch výkonových verziách (70kW a 81kW) a nahrádza štvorvalec 1,2 TSI (66kW a 81kW).

Na prvej testovacej jazde v okolí nemeckého Frankfurtu nad Mohanom sme stihli vyskúšať výkonnejšiu verziu Škoda Rapid 1,0 TSI 81kW. Jeho jazdne výkony a kultúra chodu motora nezadávali dôvod na kritiku. Pri dvojčlennej posádke bez reptania zvládal aj svižnejšiu jazdu v členitejšom kopcovitom reliéfe vozovky.  Pokiaľ však Rapid 1,0 TSI 81kW porovnáte s Octaviou 1,0 TSI 85kW tak zarazí o niečo menšou chuťou do zrýchľovania. Vzhľadom na nižšiu hmotnosť, aj keď  poháňaný litrovým trojvalcom s mierne menším výkonom, ale s rovnakým max. krútiacim momentom 200Nm , sme očakávali od Rapidu dynamickejší prejav.

Možno to bol len subjektívny dojem. Objektívnejšie zhodnotenie ukáže až samotný redakčný  test, resp. porovnanie nameraných zrýchlení z 0-100km/h a pružnosti 80-120km/h.

Z pohľadu kultúry chodu motora a hlučnosti nie je badať rozdiel, trojvalec je tak ako v Octavii veľmi dobre odhlučnený, snáď až vo vyšších opátkach ukazuje svoj trojvalcový charakter jadrnejším zvukom.

S Rapidom sa inak veľmi dobre šoféruje. Poteší nastavenie posilňovača riadenia s dostatočnou spätnou väzbou, pomerne presné radenie s krátkym chodom riadiacej páky a podvozok (aj keď s jednoduchou zadnou nápravou) – jeho naladenie zabezpečujúce  dobrý mix stability v zákrutách a zároveň na menej kvalitnej ceste dobrý komfort pruženia. Uvedený model, aj ked s inou motorizáciou, sme už viac-krát testovali. Jeho silnou stránkou je nadpriemerná voľnosť  na zadných sedadlách v oblasti kolien 799mm ( napríklad Fabia 715mm) a objem kufra.

↓↓↓↓

NA STIAHNUTIE
Technické údaje Rapid ⇐
Technické údaje Rapid Spaceback ⇐
Aktuálny cenník ⇐

VIDEO

Viac nájdete v pripravovanom vydaní časopisu Autotest - jún

Reklama