Ikonický Range Rover čoskoro vstúpi do novej éry uvedením najnovšej 5-generácie, ktorá absolvuje svoj debut budúci týžden, presne 26. októbra. Už bol najvyšší čas, nakoľko aktuálna 4-generácia je  v predaji  9 rokov.

Spoločnosť Land Rover uverejnila pred predstavením niekoľko upútavkových fotografií nového modelu Range Rover, vrátane rozmazaného profilového záberu a detailného záberu na nápis Range Rover. Okrem týchto oficiálnych záberov však na internete kolujú aj špionážne fotografie (viď fotogaléria), ktoré do veľkej mieri odkrývajú jeho vzhľad.

Evolúcia v dizajne exteriéru

Na uniknutých fotografiách  vyzerá nový Range Rover  spredu a zboku takmer rovnako ako aktuálna odchádzajúca verzia. Na pohľad skrátka vyzerá dosť podobne ako doteraz, až na zadnú časť s novo tvarovanými (vertikálne) úzkymi zadnými svetlami, ktorá prešla najväčšími zmenami.

Nový Range-Rover (5)Taktiež na fotografiách vidieť, že nový Ranger dostal výsuvne kľučky dverí po vzore jeho menších súrodencov, modelov Velar a Evoque.

Ako sa očakávalo, luxusné SUV si zachová svoj hranatý tvar, ale vyzerá to, že bude mať modernejšie detaily, pričom bude vyzerať podobne ako Range Rover Velar.

Obrázky interiéru odhaľujú nový štvorramenný volant, ktorý vyzerá ako ten, ktorý bol namontovaný na sedanoch BMW radu 7 zo začiatku 21. storočia, elegantné prírodné drevo na konzole a väčšia dotykový obrazovka s najnovším infotainmentom Pivo Pro od Land Rover. Ďalej sa zdá, že k novinkám pribudol aj nový dizajn voliča automatickej prevodovky, digitálny prestojový štít  a plne digitálny ovládací panel klimatizácie.

Napriek podobe s predošlou generáciou bude nový Range Rover postavený na úplne novej platforme MLA Flex, ktorá je navrhnutá  tak aby vyhovovala aj pohonu čisto na elektrinu. Nový Range Rover totiž bude v ponuke nielen ako plug-in hybrid ale aj ako model s pohonom čisto na elektrinu. Výhodou tejto platformy má byť aj nižšia hmotnosť vďaka hliníkovej konštrukcie.

Nový Range-Rover interierV ponuke aj na čisto elektrický pohon

Nový Range Rover príde s klasickými spaľovacími motormi – šesťvalcami vlastnej konštrukcie, ktoré budú doplnené 4,4 litrovým osemvalcom od BMW. Tento agregát od BMW nahradí 5,0 V8 motor. Dôvod je zrejmý, nižšie emisie. Okrem týchto pohonných jednotiek bude v ponuke ako plug-in a neskôr aj  vo verzii na čisto elektrický pohon.

V predaji sa očakáva až na jar 2022

Napriek tomu, že nový Range Rover bude predstavený už par dní, tak fyzicky dorazí k predajcom až niekedy na jar v roku 2022.  Potencionálni zákazníci sa môžu tešiť na jeho širšiu ponuku,  k dispozícii  by mal byť stále aj v predlženej verzii a po novom ako sme už spomínali aj ako elektromobil.

Zdroj: carscoops
Jozef Pospíšil

Reklama