Nový Peugeot e-Expert sa začne v Európe predávať v druhej polovici roka 2020, vyrábať sa bude vo Francúzsku, v továrni blízko Valenciennes.

 

Nový Peugeot e-Expert ponúka:

–              2 úrovne elektrického dojazdu, pričom maximálny je až 330 km podľa protokolu WLTP

–              3 dĺžky karosérie

–              Ťažňu kapacitu 1000 kg a užitočne zaťaženie 1275 kg

–              Identicky nákladný priestor ako vozidla so spaľovacím motorom

–              Veľký nákladný priestor

–              Bezproblémový vjazd do obchodných centier

–              Nulové emisie

Komerčný úspech modelu Peugeot Expert, z ktorého sa od jeho uvedenia na trh v roku 2016 predalo vyše 195 000 kusov, prirodzene viedol k obohateniu ponuky v segmente kompaktných vanov, kam mieri novt Expert so 100% elektrickým pohonom.

Segment kompaktných vanov v Európe predstavuje vyše 750 000 každoročne predaných nových áut a podiel modelu Peugeot Expert na ňom už od jeho uvedenia v roku 2016 neustále narastá.

Peugeot Expert prichádza  v 100% elektrickej verzii, v ktorej sa mení na Peugeot e-Expert. Vzhľadom na fakt, že 80 % úžitkových vozidiel denne najazdí v priemere menej než 200 km, sa elektrická verzia kompaktného vanu Peugeot Expert stáva logickou voľbou. Jeho veľkou prednosťou je možnosť voľného vjazdu do stále horšie prístupných centier miest, pričom do niektorých sa už s iným autom, než elektromobilom ani nedostanete.

Novinka sa môže pochváliť všetkými výhodami modelu Peugeot Expert, vrátane verzie Compact, ktorá je v tomto segmente jedinečná a ideálna do úzkych uličiek v preplnených mestských centrách.

Pre špecifické účely existuje aj vo verzii podvozkovej platformy, ktorú možno upraviť pomocou rôznych prestavieb (chladiarenské vozidlo, zdvíhacie plošiny…).

Nový Peugeot e-Expert ponúka volič jazdných režimov s 3 nastaveniami:

Eco (60 kW, 180 Nm) : pre maximalizáciu dojazdu,

Normal (80 kW, 210 Nm) : ideálny pre bežné jazdenie,

Power (100 kW, 260 Nm) : zlepšujúci výkon pri prevoze ťažšieho nákladu.

Na výber sú dva režimy brzdenia s rôznou schopnosťou dobíjať batériu:

Štandardný, pocitovo blízky brzdeniu v autách so spaľovacím motorom.

Rozšírený (dostupný pomocou tlačidla “B” – „Brzdenie„ – umiestneného na ovládači automatickej prevodovky), pre intenzívnejšie spomaľovanie po uvoľnení plynového pedálu.

Nový Peugeot e-Expert

Peugeot e-Expert je vytvorený na modulárnej platforme EMP2 (Efficient Modular Platform), s   elektrickým motorom s výkonom 100 kW a krútiacim momentom 260 Nm. Elektrický pohon je podobný ako v nových modeloch Peugeot e-208 a SUV Peugeot e-2008, výraznejšia zmena sa týka prevodovky, ktorá je kvôli obmedzeniam, súvisiacim so zaťažením úžitkových áut kratšia.

Základné technické údaje v režime Power (predbežné hodnoty):

Maximálna rýchlosť: 130 km/h

Zrýchlenie z 0 to 100 km/h: 13,1 s.

1000 m s pevným štartom: 35,8 s.

Zrýchlenie z 80 na 120 km/h: 12,1 s.

Nový Peugeot e-Expert je vôbec prvý Peugeot ponúkajúci, v závislosti od požiadaviek zákazníkov,dve úrovne elektrického dojazdu, kapacita lítium-iónovej batérie môže byť buď 50 kWh alebo 75 kWh.

Verzie (Compact, Standard a Long) vybavené batériami s kapacitou 50 kWh majú podľa certifikačného protokolu WLTP (Worldwide harmonized Light vehicles Test Procedures) dojazd až 230 km. Verzie Standard a Long môžu byť vybavené aj batériami s kapacitou 75 kWh a majú dojazd až 330 km, taktiež podľa certifikačného protokolu WLTP.

Batérie, pripojené k vnútornému vyhrievaciemu okruhu majú tepelnú reguláciu, ktorá umožňuje rýchle dobíjanie, predlžuje ich životnosť a optimalizuje dojazd.

Aby si každý zákazník mohol vybrať optimálne nabíjacie riešenie, dostupné sú dva druhy palubných nabíjačiek, štandardom je 7.4 kW jednofázová nabíjačka, voliteľným príslušenstvom je 11 kW trojfázová nabíjačka.

Nový Peugeot e-Expert -dobíjanie

Auto sa dá nabíjať rôznymi spôsobmi, v závislosti od dostupných možností. Uvádzame niekoľko príkladov:

Z bežnej zásuvky (8 A): úplne sa dobije za 31 h (50 kWh batéria) alebo 47 h (75 kWh batéria),

Zo zosilnenej zásuvky (16 A): úplne sa dobije za 15 h (50 kWh batéria) alebo 23 h (75 kWh batéria),

Z wallboxu s výkonom 7.4 kW: úplne sa dobije za 7 h 30 min. (50 kWh batéria) alebo 11 h 20 min. (75

kWh batéria) s jednofázovou palubnou nabíjačkou (7.4 kW),

Z wallboxu s výkonom 11 kW: úplne sa dobije za 5 h (50 kWh batéria) alebo 7 h 30 min. (75 kWh batéria) s trojfázovou palubnou nabíjačkou (11 kW),

Z verejnej dobíjacej stanice: tepelná regulácia batérie umožňuje využívanie 100 kW nabíjačiek, v ktorých sa na 80 % dobije za 30 min. (50 kWh batéria) alebo 45 min. (75 kWh batéria).

Nový Peugeot e-Expert umožňuje aj programovanie nabíjania: prostredníctvom displeja v navigačnom menu alebo cez smartfón a aplikáciu MyPeugeot (v závislosti od verzie). Tentosystém umožňuje taktiež kedykoľvek nabíjanie zahájiť, prerušiť, alebo skontrolovať jeho stav.

Peugeot e-Expert môže vodič vďaka špeciálne pre tento model kalibrovanému posilňovaču riadenia vo všetkých situáciách ovládať veľmi jednoducho, navyše má priemer otáčanie len 11,3 metra (verzia Compact, medzi obrubníkmi) a výšku maximálne 1.90 m (v závislosti od verzie), ktorá mu umožňuje vjazd do väčšiny krytých a podzemných garáží.

Aby vyhovel všetkým požiadavkám, je nový Peugeot e-Expert dostupný v rovnakých verziách, ako modely so spaľovacími motormi:

Furgon (3 dĺžky: Compact 4,6 m, Standard 4,95 m a Long 5,30 m),

Predĺžená kabína (5 alebo 6 sedadiel, pevných alebo sklopiteľných, v štandardnej alebo predĺženej verzii),

Podvozková platforma (pre rôzne úpravy, štandardná dĺžka).