PRIDAJ SA K NÁM NA INSTAGRAM A SLEDUJ STORIES

Spoločnosť Nissan v Bratislave predstavila nový LEAF, svetovo najpredávanejší elektromobil s nulovými emisiami. Verzia pre slovenský trh s označením Nissan LEAF 2.ZERO, bude k dispozícii už na jar budúceho roku za cenu 36 650 €

Technológia e-Pedal, použitá v novom Nissane LEAF, mení spôsob ovládania vozidla a umožňuje vodičovi štartovať, zrýchľovať, spomaľovať a zastaviť jednoduchým zvyšovaním alebo znižovaním tlaku vyvíjaného na akceleračný pedál. Keď je akceleračný pedál úplne uvoľnený, automaticky sa aktivuje hydraulika a mechanické brzdy, ktoré postupne uvedú vozidlo až do úplného pokoja a využijú energiu brzdenia na dobitie batérie. Vozidlo potom stojí na mieste i na príkrom svahu, kým vodič opäť nezošliapne akceleračný pedál.

Vo výbave nájdeme tkz. ProPILOT pre bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu. To zahŕňa inteligentný tempomat a systém upozornenia na vybočenie z jazdného pruhu, vďaka ktorému vodič spozná, že systém citlivo navádza vozidlo späť do stredu jazdného pruhu, ak začína vybočovať. Dôležité však je, že je úplne jednoduché prevziať opätovnú kontrolu nad systémom. Tento systém vodičovi len pomáha a neupiera mu právo na riadenie. Systém ProPILOT je navyše vybavený funkciou autonómnej jazdy v dopravnej zápche (Traffic Jam Pilot), ktorá umožňuje automaticky spomaliť, ak pri jazde v jednom pruhu dôjde k dopravnej zápche, a zastaviť, keď sa premávka úplne zastaví. Keď sa premávka obnoví, systém automaticky naštartuje a vozidlo nasleduje vozidlo pred ním. K dispozícii je aj systém ProPILOT Park umožňujúci úplne autonómne parkovanie jediným dotykom tlačidla.

Nový Nissan LEAF má úplne prepracovaný interiér. Nový sedempalcový farebný displej (TFT) ponúka funkcie, ako je technológia Safety Shield, ukazovateľ nabitia a informácie z audiosystému a navigačného systému. Integrované boli aj rozhrania Apple CarPlay a Android Auto, ktoré rozširujú možnosti pripojenia (závisí od príslušného trhu).

Nový Nissan LEAF ponúka dlhší dojazd 378 km (NEDC) na jedno nabitie a umožňuje vodičom užívať si dlhšie cestovanie. Nové elektrické hnacie ústrojenstvo navyše poskytuje výkon 110 kW a krútiaci moment 320 Nm. Nový Nissan LEAF je tiež oveľa viac ako len 100 % elektromobil. Ide o mobilnú napájaciu jednotku s unikátnym obojsmerným napájaním. To znamená, že pri pripojení doma či v kancelárii dokáže vracať energiu späť. Vďaka inovatívnej technológii Nissanu Vehicle to Grid dokáže dokonca vracať nadbytočnú energiu na doplnenie a stabilizáciu miestnej energetickej siete.

 

VIDEO

                             

Reklama