Značka Jeep vstupuje do segmentu elektrických SUV uvedením svojho prvého globálneho elektrického modelu – Jeep Wagoneer S.

Nový elektrický Jeep Wagoneer S sa začne predávať v druhom polroku 2024 najprv v USA a Kanade a neskôr aj v ďalších štátoch sveta. Jeep Wagoneer S sa bude vyrábať výlučne s elektrickým pohonom, umožňujúcim dojazd vyše 480 km a vďaka výkonu 441 kW (600 k) a krútiacemu momentu vyše 800 Nm zabezpečujúcim bleskurýchlu akceleráciu z 0 na 100 km/h za približne 3,5 sekundy. K týmto pôsobivým výkonovým parametrom prispieva aj systém regulácie trakcie Selec-Terrain značky Jeep, ktorý poskytuje modelu Jeep Wagoneer.

Vybavený  400-voltovou batériou  s kapacitou 100 kWh

Jeep Wagoneer S je vybavený  400-voltovou batériou s kapacitou 100 kWh, ktorá sa dá na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným prúdom (DC) nabiť z 20 % na 80 % za 23 minút. Ku každému automobilu Jeep Wagoneer S  zákazník dostane 48-ampérovú domovú nabíjačku alebo kredit na nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach v rovnakej hodnote prostredníctvom služby Free2move Charge koncernu Stellantis, zabezpečujúcej prístup ku komplexnému ekosystému nabíjania.

Technický základ pre model Jeep Wagoneer S, poskytuje platforma STLA Large určená pre elektrické automobily koncernu Stellantis. Konštruktéri značky Jeep platformu STLA Large výrazne modifikovali, pričom pre Jeep Wagoneer S upravili jej dĺžku a šírku, svetlú výšku podvozka, ako aj konfiguráciu pohonu špecificky s dôrazom na vysoký krútiaci moment okamžite po rozjazde a bleskurýchlu akceleráciu.

Štandardný elektrický pohon všetkých kolies zabezpečuje vyváženú jazdnú dynamiku rovnako na ceste, ako aj v rozličných terénnych podmienkach. Elektromotory  nezávisle poháňajú predné a zadné kolesá pre optimálnu trakciu, pričom systém regulácie trakcie SelecTerrain umožňuje nastaviť päť rozličných jazdných režimov: Auto, Sport, Eco, Snow, Sand.

Jeep-Wagoneer_S-2024-5Elektrické moduly pohonu EDM  združujú elektromotor, redukčný prevod a výkonovú elektroniku do jedinej kompaktnej jednotky. Predný modul EDM je vybavený spojkou, ktorá pri jazde ustálenou rýchlosťou po ceste s dobrým povrchom odpája kolesá pre zníženie spotreby energie a predĺženie dojazdu.

Na zlepšenie zážitku z jazdy a zníženie hluku i vibrácií sa tímu konštruktérov značky Jeep pri vývoji modelu Jeep Wagoneer S podarilo dosiahnuť o 35 % väčšiu torznú pevnosť karosérie oproti predchádzajúcim SUV značky rovnakého veľkostného formátu. Torzne pevnejšia karoséria prispieva aj k zlepšeniu jazdných vlastností a ovládateľnosti vozidla.

Osvetlená predná maska  

Vzhľad vozidla  zvýrazňuje typická maska á la Jeep v novom vyhotovení, ktorá už neslúži na prívod vzduch k chladiču ale tvorí charakteristický dizajnový prvok. Uzavretá maska sa po priblížení vodiča s elektronickým kľúčom zhora nepriamo osvetlí. koeficient aerodynamického odporu 0,29

Uvádzacia verzia Jeep Wagoneer S Launch Edition, je vybavená elegantnými čiernymi akcentnými prvkami na karosérii. Zahŕňajú 20-palcové disky z ľahkej zliatiny s lesklou čiernou povrchovou úpravou a rozličné detaily lesklej čiernej farby. Napriek mohutnému a hranatému dizajnu je koeficient odporu vzduchu len 0,29. To je najnižšia hodnota pri automobile značky Jeep a približne o 15 % nižšia hodnota ako má priemerné SUV

Moderný interiér

Displeje na prístrojovom paneli majú spolu uhlopriečku 114 cm, čo je najväčšia hodnota v segmente. V tejto ploche, zhora uzavretej mriežkami ventilácie, sú symetricky integrované tri displeje rozličnej veľkosti. Najvýraznejší z nich je prostredný dotykový displej infotainmentu s uhlopriečkou 31,2 cm. Pod ním je v stredovej konzole zabudovaný štvrtý displej na ovládanie klimatizáci.

Jeep-Wagoneer_S-2024-6V stredovej konzole je v optimálnom dosahu umiestnený otočný ovládač pohonu z masívneho zinkového odliatku kombinovaný so štartovacím tlačidlom, prepínač jazdných režimov systému SelecTerrain a tlačidlo parkovacej brzdy.

Novým prvkom vybavenia pri značke Jeep je elektronické odomykanie dverí, ktoré sa dá pohodlne ovládať ľahkým dotykom prsta.

Vysoká úroveň bezpečnosti

Nový Jeep Wagoneer S má celkovo vyše 170 štandardných bezpečnostných a asistenčných prvkov pomáhajúcich predchádzať kolíziám, čím výrazne zvyšujú aktívnu bezpečnosť. Sériové vybavenie verzie Launch Edition zahŕňa napríklad aktívny asistent pre jazdu (Active Driving Assist) umožňujúci čiastočne autonómnu jazdu, odbočovací asistent zabraňujúci kolízii s protiidúcimi vozidlami pri odbočovaní vľavo, monitorovanie únavy vodiča, rozpoznávanie dopravných značiek a kamerový systém – 360°.

Zdroj: Jeep

Michal Pospíšil

Reklama