Hyundai vo virtuálnej svetovej premiére predstavil model Ioniq 5, stredne veľký, plne elektrický crossover.

Nová éra dizajnu elektrických vozidiel

Dizajn modelu Ioniq 5, ktorý sa inspiroval modelom Pony, predstavuje odklon od predchádzajúcich dizajnových noriem značky Hyundai.

Predná časť prvý raz dostala škrupinovú kapotu Hyundai, ktorá minimalizuje škáry na karosérii a tým zlepšuje aerodynamiku. Celému prednému nárazníku dominuje veľmi nápadný tvar písmena V s výraznými dennými svetlometmi, ktoré vytvárajú nezameniteľnú svetelnú stopu vlastnú iba modelu Ioniq 5. Prvky so vzhľadom malých bodiek sa nachádzajú aj na zadnej strane vozidla.

Hyndai-Ioniq-5-1

Zapustené kľučky dverí vytvárajú plynulý povrch a zlepšujú aerodynamiku. Predné aj zadné tvary vozidla sa spájajú s dverami a prinášajú tak nový príklad Parametrickej dynamiky značky Hyundai, ktorá sa prvý raz objavila na novom modeli Tucson. Výrazný tvar C-stĺpika sa inšpiroval elektrickou štúdiou Hyundai 45 a modelu Ioniq 5 dodáva z diaľky rozoznateľný vzhľad.

Aerodynamicky upravené disky odrážajú dizajn Parametric Pixel a ponúkajú sa vo veľkorysom priemere až 20 palcov, takže ide o najväčšie disky kolies, aké sa kedy dostali na elektrické vozidlo Hyundai. Dopĺňajú tak proporcie modelu Ioniq 5 upravené pre platformu Hyundai E-GMP.

Na pohľad zaujme nielen samotným dizajnom ale aj proporciami a predĺženým rázvorom. Pri dĺžke 4635 mm, šírke 1890 mm a výške 1605 mm sa Ioniq 5 môže pochváliť rázvorom naprav  rovných 3000 mm, čo je jedna z najväčších hodnôt medzi elektromobilmi.

Pre batožinu je k dispozícii kufor s objemom 531 litrov, ktorý po sklopení zadných sedadiel v pomere 60:40 vzrastie na celkových 1600litrov. K tomu ešte treba prirátať kufor aj vpredu, ktorý pojme 57 litrov, resp. 24 v prípade pohonu všetkých kolies.

Hyundai-Ioniq-5-interier-2

Interiér sa nesie v duchu témy obývacieho priestoru Living Space, ktorú najviac stelesňuje inovatívna stredová konzola Universal Island s možnosťou pozdĺžneho posúvania v rozsahu až 140 mm. Universal Island, spolu s rovnou podlahou, pod ktorou sa nachádzajú batérie, vytvára v interiéri vozidla viac voľnosti pohybu.

Model Ioniq 5 dostal aj elektronicky nastaviteľné predné sedadlá. Ich sedacia časť poskytuje sklon v ideálnom uhle, takže posádke vytvára pocit bezváhového stavu. Automobilka Hyundai zmenšila hrúbku predných sedadiel o 30 percent, čím vytvorila viac priestoru pre ľudí sediacich v druhom rade.

Mnoho dotykových plôch interiéru — sedadlá, strop, obloženie dverí, podlaha či lakťové opierky — využíva materiály pochádzajúce z ekologických a trvalo udržateľných zdrojov, akými sú recyklované PET fľaše a rastlinné (bio PET) priadze ako aj prírodné vlnené priadze, kožu ekologicky spracovanú rastlinnými výťažkami a bio laky s rastlinnými výťažkami.

Zákazníci si môžu vybrať spomedzi deviatich farieb karosérie vrátane piatich prírodných odtieňov vytvorených exkluzívne pre Ioniq 5. Interiér ponúkne možnosť výberu z troch farebných možností.

Ponuka elektrických pohonných systémov

Ioniq 5 je dostupný s viacerými konfiguráciami elektrického pohonu, aby bez kompromisov vo výkone dokázal splniť nároky na mobilitu všetkých zákazníkov. Zákazníci si môžu vybrať z dvoch veľkostí batérií s kapacitou 58 kWh alebo 72,6 kWh a z dvoch usporiadaní motorov. Buď iba s motorom vzadu, alebo s motormi vpredu aj vzadu. Všetky verzie pohonu poskytujú výnimočný dojazd a maximálnu rýchlosť 185 km/h.

Vrchol ponuky tvorí pohon všetkých kolies (AWD) spojený so 72,6 kWh batériou s kombinovaným výkonom 225 kWh a maximálnym krútiacim momentom 605 Nm. Táto konfigurácia prináša zrýchlenie z 0 km/h na 100 km/h za 5,2 sekundy.

Vozidlo s pohonom len zadných kolies (2WD) a so 72,6 kWh batériou ponúkne na jedno nabitie podľa testovacieho cyklu WLTP dojazd na úrovni 470 ~ 480 km .

Ultra rýchle nabíjanie batérie spolu s inovatívnou funkciou Vehicle-to-Load (V2L)

Platforma E-GMP modelu IONIQ 5 podporuje nabíjaciu infraštruktúru s napätím 400 V aj 800 V. Platforma štandardne ponúka možnosť nabíjania s 800 V napätím a zároveň aj 400 V nabíjanie a to bez potreby ďalších komponentov či adaptérov. Multi nabíjací systém predstavuje prvú svetovo patentovanú technológiu, ktorá umožňuje, aby motor aj konvertor využívali napätie 400 V aj 800 V.

S nabíjačkou s výkonom 350 kW sa model Ioniq 5 nabije z 10 percent na 80 percent za iba 18 minút. Užívatelia modelu Ioniq 5 si dojazd do vzdialenosti 100 km podľa normy WLTP dobijú za päť minút.

Ioniq 5 s inovatívnou funkciou V2L zákazníkom umožňuje nabíjanie rôznych elektrických zariadení, napr. elektrické bicykle, kolobežky či kempovaciu výbavu, vďaka čomu slúži ako nabíjačka na kolesách.

Funkcia V2L dodáva výkon až do 3,6 kW. Konektor V2L sa nachádza pod druhým radom sedadiel a je možné ho aktivovať, keď je vozidlo zapnuté. Ďalší konektor V2L sa nachádza pri nabíjacom konektore na vonkajšej strane vozidla. S pomocou meniča napätia si môžu zákazníci nabíjať svoje elektrické zariadenia. Vonkajší konektor poskytuje energiu, aj keď je vozidlo vypnuté.

Hyundai-Ioniq-5-5 (1)

 

Inovatívna konektivita a asistenčné systémy

Kokpit vodiča obsahuje 12-palcovú, plne dotykovú obrazovku infotainmentu a 12-palcovú digitálnu prístrojovú dosku bez krytu, ktorú si užívateľ môže nastaviť podľa svojich potrieb.

Hyundai Ioniq 5 je prvým modelom s funkciami Rozšírenej reality na Head-up displeji (AR HUD), čím sa čelné sklo premení na veľkú obrazovku.

Ioniq 5 využíva aj ďalšiu úroveň pokročilých asistenčných systémov vodiča Hyundai SmartSense, ktoré zabezpečujú najvyššiu úroveň bezpečnosti a pohodlia na cestách. IONIQ 5 je prvý model automobilky Hyundai s Asistentom na jazdu na diaľnici 2 (HDA 2). Medzi ďalšie asistenčné systémy patria Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA), Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA), Inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich povolenú rýchlosť (ISLA), Systém na sledovanie únavy vodiača (DAW), Automatické prepínanie diaľkových svetiel (HBA) a mnoho ďalšieho.

Ioniq 5 bude dostupný na vybraných trhoch od prvej polovice roka 2021.

                   Text: Hyundai+Michal Pospíšil   Foto: Hyundai