Nový Ford Mondeo absolvoval svoju premiéru v novom čínskom dizajnovom centre Ford v Šanghaji.

V ponuke bude nový Ford Mondeo pravdepodobne iba na čínskom trhu. Na iných trhoch ho zrejme nedostanete, nakoľko zatiaľ nepadlo ani jedno slovo či bude dostupný mimo Činskej ľudovej republiky. V Európe po 30 rokoch preto nové Mondeo piatej generácie  zrejme už nebude v ponúkanej palete modelov značky Ford. Klasické sedany totiž výrazne strácajú v predajnosti na populárnejších  SUV-modelov a crossoverov.

Z tohto dôvodu taktiež konči svoju úspešnú púť aj jeho rival VW Passat, zatiaľ však len ako sedan.

“Európsky” dizajn

Nové Mondeo piatej generácie po vzhľadovej stránke vychádza z najnovšieho dizajnového jazyka značky Ford, tkz. „Progressive Energy in Strength“. Napriek tomu, že ide o auto určené pre Číňanov, tak jeho dizajn by podľa nás s úspechom zabodoval aj u Európanov.

Silueta v štýle kupé robí nové Mondeo športovejším. Predná časť obsahuje delené svetlomety a veľkú masku chladiča. Karoséria je v porovnaní so všetkými predchádzajúcimi generáciami oveľa svalnatejšia, ktorá tvarovaním zadnej časti a grafikou zadných svetiel pripomína Mustang Mach-e.

V porovnaní so svojím predchodcom je nové Mondeo o 23 mm širšie a o 63 mm dlhšie, pričom jeho celková dĺžka je 4 935 mm. Ford nezachádzal do podrobností, ale predpokladáme, že Mondeo bude zdieľať podvozkovú platformu s čínskym Ford Evos.

Ford zatiaľ neukázal interiér a neposkytol žiadne informácie o pohonnej jednotke, podľa označenia “245” na prezentovanom exemplári je možné predpokladať, že by pod kapotou mohol byť 2.0 litrový zážihový štvorvalec EcoBoost s max. výkonom 180kW/245k, ktorý bude spriahnutý s 8-st. automatom.

Nový Ford Mondeo príde na trh v priebehu roka 2022.

            Zdroj: Ford                                                                Jozef Pospíšil

Reklama