Spoločnosť Ford Motor Company predstavila 20.februára nový model Kuga na Svetovom kongrese mobilných komunikácií v Barcelone. Novú Kugu a väčšie SUV Edge uvedie americká automobilka na trh tento rok.

Nové SUV Ford Kuga debutuje so systémom konektivity SYNC 3, funkciou parkovania bez používania rúk súbežne s inými vozidlami, rozšíreným systémom aktívneho brzdenia Active City Stop a systém adaptívneho predného osvetlenia.

Exteriér prináša novú lichobežníkovú mriežku chladiča, nové svetlomety so svetlami na denné svietenie LED a tiež nové farby karosérie – sivú Guard Grey a žiarivý medený odtieň Copper Pulse.

Nový 1,5-litrový vznetový motor TDCi s výkonom 120 k by mal priniesť nižšiu spotrebu. Inteligentný pohon všetkých kolies od spoločnosti Ford zvyšuje priľnavosť kolies, najmä na klzkom povrchu.

Inteligentný pohon všetkých kolies od spoločnosti Ford upravuje množstvo krútiaceho momentu odoslaného na každé koleso, čím sa optimalizuje ovládateľnosť a trakcia.

Kuga stála na čele expanzie automobilky Ford v oblasti vozidiel SUV v Európe, kde sa začala predávať v roku 2008. V roku 2015 jej predaj stúpol na rekordných 102 000 kusov – čo je nárast o 19 percent v porovnaní s rokom 2014. Spoločnosť Ford očakáva, že v roku 2016 v Európe po prvý raz prekoná hranicu 200 000 predaných SUV – čo by bol v porovnaní s rokom 2015 nárast o viac než 30 percent.

Ford2016_KUGA_MS_34Front_04

SYSTÉM SYNC 3
Nový Ford Kuga umožní vodičom ovládať funkcie audiosystému, navigácie a klimatizácie plus pripojené inteligentné telefóny pomocou jednoduchých hlasových príkazov, ktoré sa viac podobajú konverzačnej forme jazyka, a to prostredníctvom nového systému konektivity SYNC 3 z vlastnej dielne automobilky. Spoločnosť Ford vychádzala z viac ako 22 000 pripomienok a poznatkov, ktoré získala z výskumných kliník a prieskumov s úmyslom vytvoriť z novej verzie systém s maximálnou orientáciou na zákazníka. Systém SYNC 3 prináša rýchlejší výkon, zjednodušené príkazy a podporuje päť ďalších jazykov. Jednoduchým stlačením tlačidla a vyslovením vety „Potrebujem kávu“, „Potrebujem benzín“ alebo „Potrebujem zaparkovať“ môžu vodiči nájsť v okolí najbližšie kaviarne, čerpacie stanice a parkoviská, ale aj železničné stanice, letiská či hotely.

Osempalcovú dotykovú obrazovku systému SYNC 3 v modeli Kuga môžu vodiči obsluhovať rovnakým spôsobom, ako používajú inteligentné telefóny. Nové rozhranie má väčšie tlačidlá, ktorými sa ľahšie manipuluje, a po prvý raz podporuje ovládacie gestá pomocou pohybu palca a ukazováka.

Používatelia telefónov značky iPhone si môžu aktivovať systém Apple CarPlay – inteligentnejší, a bezpečnejší spôsob používania vášho telefónu iPhone vo vozidle. Vodičom umožňuje telefonovať, počúvať hudbu, posielať a prijímať textové správy, získavať informácie o trasách optimalizované pre aktuálnu dopravnú situáciu, a ešte oveľa viac, pričom po celý čas sa môžu koncentrovať na cestu pred sebou. Majitelia zariadení s operačným systémom Android™ si môžu aktivovať systém Android Auto™. Vďaka nemu majú vo vozidle prístupné aplikácie a služby, ktoré už poznajú a majú radi, ako napríklad Google Search, Mapy Google či Google Play, a to všetko bezpečnejším a jednoduchším spôsobom optimalizovaným pre používanie v aute. Softvér možno aktualizovať bezdrôtovo cez pripojenie Wi-Fi. Systém SYNC 3 prináša zákazníkom aj SYNC AppLink – systém s hlasovým ovládaním aplikácií pre mobilné telefóny, ktoré možno hlasom aktivovať zo sedadla vodiča. Systém po prvý raz obsahuje aj aplikácie MyBoxMan, HearMeOut, predpoveď počasia AccuWeather, hudobnú aplikáciu Cadena Ser a rádio Los 40 Principales.

Ford2016_KUGA_MS_34Heck_10

PARKOVACÍ ASISTENT
Nový Ford Kuga uľahčí zákazníkom jazdu i parkovanie za pomoci asistenčných technológií. Poloautonómna technológia aktívneho parkovacieho asistenta, ktorú si minulý rok objednala do modelu Kuga takmer polovica zákazníkov, je v najnovšej verzii rozšírená o novú funkciu kolmého parkovania.

Systém upozornenia na križujúce vozidlá upozorní vodiča cúvajúceho z parkovacieho miesta na vozidlá, ktoré by mu mohli zozadu bezprostredne skrížiť cestu. Systém pracuje na báze radaru v rozsahu 40 metrov a ak zaznamená, že z niektorej strany sa približuje iné vozidlo, vydá tri výstražné signály.

Asistent pri vychádzaní z parkovacieho miesta pomáha vodičom pri výjazde z pozdĺžneho parkovacieho priestoru. Keď si vodič zvolil pravú alebo ľavú stranu, systém začne riadiť vozidlo, zatiaľ čo samotný vodič ovláda plynový a brzdový pedál.

Nová Kuga ponúka rozšírenú verziu systému predchádzania nárazom pri nízkych rýchlostiach Active City Stop, ktorý teraz pracuje pri rýchlostiach do 50 km/h namiesto pôvodného limitu 30 km/h. Systém aktívneho brzdenia Active City Stop využíva senzory umiestnené v prednej časti vozidla, pomocou ktorých vyhľadáva stojace objekty na ceste pred vozidlom, a vopred vytvorí tlak v brzdovom systéme, ak sa vozidlo približuje k objektu príliš rýchlo. V prípade, že vodič nezareaguje, systém zníži krútiaci moment motora a automaticky použije brzdy, aby sa znížil dôsledok nárazu, prípadne aby k nemu vôbec nedošlo.

Najnovšia generácia technológie Ford MyKey umožňuje majiteľom nového modelu Kuga naprogramovať kľúč pre mladších vodičov, v rámci ktorého môžu zablokovať prichádzajúce hovory, obmedziť najvyššiu rýchlosť vozidla, zabrániť deaktivácii asistenčných a bezpečnostných funkcií, stíšiť maximálnu hlasitosť audiosystému alebo vypnúť audiosystém úplne, ak cestujúci nemajú zapnuté bezpečnostné pásy. Rozšírený systém MyKey ponúka viac možností nastavení obmedzovača rýchlosti a funkcie upozornenia na prekročenie rýchlosti. Nová Kuga je tiež vybavená výklopnými dverami batožinového priestoru, ktoré možno otvoriť a zatvoriť pokývaním nohy pod zadným nárazníkom. Túto pomôcku si minulý rok objednal do modelu Kuga viac ako každý tretí európsky zákazník.

Ford2016_KUGA_MS_Dashboard_05

Nový motor 1,5 TDCi
Na miesto odchádzajúceho 2,0-litrového motora TDCi nastupuje nový 1,5-litrový vznetový motor TDCi s výkonom 120 k, ktorý bude v ponuke s pohonom predných kolies. Spoločnosť Ford chce v ňom pri zachovaní rovnakého výkonu dosiahnuť zníženie spotreby približne o päť percent na hodnotu 4,4 l/100 km a emisie CO2 na úroveň 115 g/km. V ponuke bude aj 2,0-litrový vznetový motor TDCi s výkonom 150 k s pohonom predných kolies alebo pohonom všetkých kolies (spotreba 4,7 l/100 km). Verzia motora s výkonom 180 k pohonom všetkých kolies má spotrebu 5,2 l/100 km. Zážihový 1,5 EcoBoost 120k s pohonom predných kolies dosahuje spotrebu 6,2 l/100 km. Verzia s výkonom 182 k a pohonom všetkých kolies spotrebuje 7,4l/100 km.

VIDEO


Reklama