Volvo ohlásilo príchod najrýchlejších vozidiel, aké kedy vyrobili označených logom Polestar – nového sedanu S60 a kombi V60 Polestar s výkonom 367 koní.

Obidva automobily dokážu zrýchliť z nuly na 100 km/h už za 4,7 sekundy a dosahujú elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť 250 km/h. Poháňa ich špeciálne vylepšená verzia štvorvalcového motora Drive-E. Prvé vozidlá značky Polestar boli uvedené na trh v roku 2014 len v obmedzenom počte krajín. Dnes spoločnosť Polestar rozširuje počet krajín z 13 na 47 a zdvojnásobuje objem výroby zo 750 vozidiel ročne na 1 500. Obidve vozidlá čerpajú z tradície modelu Volvo S60 Polestar TC1, úplne nového pretekárskeho vozidla pre Majstrovstvá sveta cestných automobilov FIA WTCC od továrenského tímu Polestar Cyan Racing. Nové cestné automobily využívajú rovnaký základný podvozok, motor aj filozofiu tímu, ktorý za vývojom stojí.

Pretekárske aj cestné vozidlo sú vybavené dodatočne vylepšeným štvorvalcovým motorom Drive-E, pričom dvojlitrový dvakrát preplňovaný motor v modeloch Volvo S60 a V60 Polestar prináša výkon 367 koní a krútiaci moment 470 Nm. Oproti klasickému motoru T6 sa môže pochváliť väčším turbodúchadlom, novými ojnicami, novými vačkovými hriadeľmi, väčším otvorom na nasávanie vzduchu a vyššou kapacitou palivového čerpadla.

Napriek vyššiemu výkonu dosahujú hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 podľa údajov výrobcu iba 7,8 l/100 km a 179 g/km. K vylepšenému výkonu a najmä lepším jazdným vlastnostiam v porovnaní s predchádzajúcimi modelovými ročníkmi prispieva aj optimalizované rozloženie hmotnosti. Spomedzi ďalších nových prvkov použitých vo vozidle môžeme spomenúť nové odľahčené 20-palcové disky, elektrický posilňovač riadenia kalibrovaný spoločnosťou Polestar a nové drážkované brzdové kotúče s priemerom 371 milimetrov.

Reklama