Nové SUV značky Škoda určené pre indický trh sa nakoniec bude volať Kushaq (pôvodný návrh bol názov Kliq).

Meno, ktoré sa začína na „K“ a končí na „Q“ je pokračovaním názvosloví SUV značky Škoda – Kodiaq, Karoq a Kamiq. Názov „Kushak“ pochádza zo staroindického jazyka sanskrt a označuje kráľa, alebo vládcu.

Tento model predstavený zatiaľ ako koncept SUV Vision IN sa mal mal ukázať v sériovej podobe už koncom roka 2020. Pandémia však priniesla posunutie uvedenia premiéry tohto modelu.

Svetová premiéra prvého sériového modelu na báze platformy MQB A0 IN, vyvinutej špeciálne pre indický trh, sa uskutoční v marci 2021. Konečnú  podobu a bližšie  informácie (tech. parametre a ceny) zatiaľ Škoda neuverejnila. V Indii Škoda už pôsobí a vyrába modely z prevažne dovážaných komponentov, v prípade tohto modelu však až 95% použitých komponentov bude s visačkou „made in India“.

Škoda Kushaq
Škoda Kushaq

Pohonné  jednotky, výbava a samozrejme ceny budú prispôsobené požiadavkám Indických zákazníkov. Dá sa očakávať, že bude štartovať na cene okolo 10 000€ a k pohonu budú slúžiť benzínové motory: litrový trojvalec a 1,5 litrový štvorvalec. V interiéri, podľa fotografii interiéru konceptu SUV Vision N, by mal zákazník dostať aj 12,3“ dotykovú obrazovku s funkciami Apple CarPlay a Android Auto.

S novým modelom Kushaq zaháji značka Škoda na indickom subkontinente novú éru. Česká automobilka je tam v rámci projektu INDIA 2.0 zodpovedná za všetky aktivity koncernu Volkswagen. Projekt India2.0 zahrnuje modelovú ofenzívu spolu až štyroch kompaktných vozidiel značiek Škoda a Volkswagen a otvára ju práve model Kushaq.

                                                                     Text: Škoda+Michal Pospíšil    Foto: Škoda

Reklama