BMW pripravuje nový vysokovýkonný a luxusný SUV model, ktorý by mal zastávať pozíciu vlajkovej lode značky BVMW.  Pôjde od čias modelu M1 o prvý samostatný model z dielne divízie  M.

Koncom minulého mesiaca bavorská značka predstavila jeho predskokana – koncepčnú podobu BMW Concept XM. Pri prvom pohľade naň sme zalapali po dychu, uf bol to pre nás šok. Na nás vkus je až príliš  odvážny.

Jeho sériová podoba by však mohla vyzerať o niečo menej odvážne a podľa nás aj lepšie, čo sa obvykle však nestáva. Zvyčajne sme sklamaní, keď koncept prejde do sériového modelu, ale v prípade BMW XM máme pocit, že sériové vozidlo sa bude páčiť nielen nám, ale aj širokej potencionálnej klientele viac ako prezentovaný koncept.

K tomu názoru nás vedie ilustrácia od kolegov z ruského autoportálu www.kolesa.ru, ktorí sa zo špionážnych fotografií a uvedeného predstaveného konceptu BMW Concept XM podujali na zobrazenie sériovej podoby pripravovaného najvýkonnejšieho M modelu značky BMW. A výsledok vyzerá s civilnejším a o niečo menej nápadným vzhľadom podľa nás lepšie.

bmw-xm (1)

Pritom, keď si porovnáte túto ilustráciu sériovej podoby BMW XM  s oficiálnymi fotografiami konceptu BMW Concept XM, tak je rozdiel len v detailoch. Od sériového modelu totiž nečakajte žiadne veľké zmeny, nakoľko bavorská značka už oznámila, že sériový automobil si zachová približne 90 percent z dizajnového štýlu konceptu.

Zo špionážnych fotografií, je možné predpokladať, že bude sériový model zrejme menší ako koncept a bude mať napríklad tradičné klučky dverí, podobne ako pri ostatných modeloch značky BMW. Mierne sa môže zmeniť aj dizajn svetlometov a predného nárazníka. Pritom  si sériový model zachová veľké hranaté ľadvinky, efektný dvojfarebný dizajn kolies a ultra široké, možno pre niekoho kontroverzne pôsobiace zadné svetlá a nad sebou umiestnené hranaté koncovky výfukov.

BMW XM dostane bližšie nešpecifikovaný V8 motor (pravdepodobne 4,4-litrový V8 od M5 či X6 M.), ktorý v kombinácii s výkonným elektromotorom by mal vykazovať systémový výkon 750 koní a max. krútiaci moment 1 000 Nm. Pre porovnanie: aktuálne najvýkonnejšie sériové BMW M5 CS disponuje max. výkonom 635 koní a 750 Nm. Elektrický dojazd prvého elektrifikovaného modelu M by mal byť až 80 kilometrov. Na ďalšie technické podrobnosti si budeme musieť ešte počkať .

Najvýkonnejší M model môžeme očakávať u dílerov značky BMW  už koncom roka 2022.

              Zdroj: Kolesa.ru                                                           Jozef Pospíšil

Reklama