Po približne siedmich rokoch výroby radu X1 pristúpilo BMW k jeho obmene. Nová tretia generácia BMW X1 prináša sviežejší dizajn exteriéru, nové hybridné pohony a výrazne prepracovaný interiér.

Sviežejší dizajn exteriéru

Na prvý pohľad je jasné, že pri novom BMW X1 nedošlo síce k takmer žiadnym výrazným zmenám vonkajšieho dizajnu, napriek tomu pôsobí (vďaka väčšej prednej maske, prepracovaným otvorom pre prúdenie vzduchu na prednej časti vozidla ,…) sviežejším a dynamickejším dojmom ako predchádzajúca generácia. Hlavne v testovanej verzii s oranžovou metalízou „Utah Orange“ a chrómovými detailmi vyzerá veľmi dobre. Celkový pozitívny vizuálny dojem dotvárajú efektné 20“ zliatinové disky kolies Bicolour Black Grey.

BMW X1 xDrive23d (2)V porovnaní s predchodcom novinka narástla na dĺžku o 53 milimetrov, t.j. na rovných 4,5 metra. Vizuálne by ste to možno netipovali, ale je presne rovnako dlhý ako Hyundai Tucson. Alebo inak – je iba o 6 centimetrov kratší ako mala prvá generácia BMW X3. Na šírku je vozidlo o 24 milimetrov širšie (1845 mm) a na výšku o 44 milimetrov vyššie (1642 mm). Aj rázvor narástol o 22 mm na 2692 milimetrov.

Interiér výraznejšie prepracovaný

Interiér je v porovnaní s exteriérom výraznejšie prepracovaný. BMW totiž teraz používa nový kokpit, ktorý už dostal rad 2 Active Tourer. Po novom je pracovisko vodiča riešené tak, že má namiesto dvoch displejov jeden veľký zakrivený displej s dotykovým ovládaním. Pracovisko vodiča takto prichádza s iným stvárnením ako sme boli doteraz na značku BMW zvyknutí. V kokpite môžete vidieť nový, široký, niečo cez 20“ veľký displej, ktorý sa v skutočnosti skladá z dvoch displejov (10,25“ digitálny prístrojový štít pred vodičom a 10,7“ dotykový displej infotainmentu s najmodernejším operačným systémom ID8 ) s miernym zakrivením smerom k vodičovi. Čo však nepoteší, že BMW X1 už v tomto prípade neponúka ovládanie cez otočný ovládač iDrive (napr. BMW iX s obdobne riešeným pracoviskom vodiča tento otočný ovládač má). Čo je škoda. My sme si totiž toto ovládanie s otočným ovládačom na stredovej konzole veľmi pochvaľovali. Treba povedať však, že Mercedes a Audi už od tohto spôsobu ovládanie taktiež upustili.

Vodič sa takto musí spoliehať v prevažnej miere (vrátane klimatizácie) na dotykové ovládanie cez dotykový displej (s modernou grafikou, ktorá je prehľadná), resp. cez ovládanie ovládačmi na volante či ovládaním niektorých funkcii (výber jazdného režimu alebo základné ovládacie prvky multimediálneho systému) ako aj elektrickú parkovaciu brzdu mechanickými ovládačmi na vysunutej konzole umiestenej spolu s lakťovou opierkou (nenastaviteľnou) medzi vodičom a spolujazdcom.

BMW X1 xDrive23d (7)Praktické odkladacie priestory

Pod touto konzolou je obrovský odkladací priestor, dva držiaky na nápoje a nezvykle veľká plochu na uloženie mobilu, resp. mobilov lebo je táto plocha s bezdrôtovým nabíjačkou tak veľká, že si tam dáte aj dva 7“ mobily. Plusom je taktiež, že mobil máte na očiach, je pevne uložený (s prítlačnou sponou) a pri nabíjaní vám tak nelieta a bez prerušenia sa vám nabíja. Na vysunutej stredovej konzole okrem spomínaných mechanických ovládačov (hlasitosť a výber rádiostaníc, prepínanie režimov jazdy,…) je aj radiaca páka automatickej prevodovky v minimalistickom vyhotovení. Testovaný model presviedča aj kvalitou spracovania a použitými materiálmi, ktoré sú hodné prémiovej značky.

Posuvné zadné sedadlá

BMW X1 poskytuje pohodlné cestovanie a nadbytok voľnosti vo všetkých smeroch pre štyroch dospelých pasažierov. Vzadu sa síce usadia tri postavy, ale samotný komfort je limitovaný nielen šírkou kabíny (poskytujúca pohodlie pre dvoch dospelých ľudí), ale aj pre tretieho pasažiera usadeného v strede na zadných sedadlách obmedzenou voľnosťou pre nohy v dôsledku vyčnievajúceho stredového tunela a nepohodlnom sedení na krátkom sedáku a tvrdom operadle skrývajúci lakťovú opierku.

Rozmerovo je novinka len o niečo väčšia ako predchodca, tak ako sme už uviedli narástla do dĺžky len o 53 milimetrov (s dĺžkou 4,50 metra). Pritom pri zachovaní nadpriemernej veľkosti v pozdĺžnom smere v kabíne (za seba si sadnú v pohode aj 1,85 metra vysoké postavy) sa môžu potencionálni záujemcovia tešiť na nárast batožinového priestoru o 35 litrov. Do kufra teraz naložíte batožinu v objeme 540 litrov ( predtým 505 litrov).

BMW X1 xDrive23d (12)Plusom je aj pravidelný tvar a pomerne nízka nakladacia hrana batožinového priestoru.
Pri preprave osôb a batožiny prídu vhod posuvné zadné sedadlá v rozsahu 130 mm (posúvajú sa dve samostatné časti), ktoré umožňujú v prípade menších osôb posunúť sedadlá viac dopredu a tým zväčšiť batožinový priestor a tak prepraviť viac batožiny a naopak.

Hneď pri uvedení na trh sú na výber dva benzínové a dva naftové motory

Hneď pri uvedení na trh sú na výber dva benzínové a dva naftové motory, z ktorých každý je kombinovaný so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Základom je verzia X1 sDrive 18i (s cenou 39 650€). Za týmto označením sa skrýva 1,5-litrový benzínový trojvalcový motor s výkonom 100 kW/136 k poháňajúci prednú nápravu. Nad tým stojí model X1 sDrive 23i ( s cenou od 47 750€) s výkonom 160 kW/218 k, ktorý poháňa 2,0 litrový štvorvalec taktiež s pohon predných kolies. Pri jazde je podporovaný 48V elektromotorom, ktorého batéria sa dobíja brzdením počas jazdy a zlepšuje akceleráciu. Teda ide klasický mild hybrid, ktorý dokáže odbremeniť spaľovací motor od práce a mierne znížiť spotrebu. To platí aj pre naftovú motorizáciu xDrive 23d.

V ponuke sú tak ako sme napísali dve naftové verzie sDrive 18d ( s cenou od 42 200€) s výkonom 110kW/136k s pohonom predných kolies a štvorkolka xDrive23d ( s cenou od 48 550€) s výkonom 155kW/211k. Od novembra ponuku doplnia ďalšie konvenčné varianty a dva plug-in hybridy. BMW sľubuje čisto elektrický dojazd okolo 90 kilometrov, čo výrazne prevyšuje dojazd viacerých iných plug-inov .
My sme na prvé zoznamovacie jazdy dostali naftovú výkonnejšiu verziu xDrive23d. Pod týmto označením sa skrýva naftový štvorvalcový motor s objemom 1995 ccm, ktorý tak ako sme už písali vyššie vykazuje spolu so 48V elektrometrom max. výkon 155 kW(211k) a max krútiaci moment 400Nm a je spriahnutý so 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou.

BMW X1 xDrive23d (3)Naftový agregát vďaka slušným výkonovým parametrom a aj vďaka pohotovej reakcii dvojspojkovej prevodovky dokáže vykazovať na daný typ auta nadpriemerné jazdné výkony (udávaný údaj z 0-100km/h za 7,3 s, max. rýchlosť 225 km/h). K tomu keď prirátate nízku spotrebu, ktorá nám pri krátkych testovacích jazdách v kombinovanom režime vykázala na palubnom počítači hodnotu 5,5 litra/100km (podľa WLTP 4,8-5,3 l/100km) tak dostanete auto s veľmi dobrým pomerom výkon/spotreba. Plusom je aj veľmi dobra odhlučnenie kabíny od aerodynamického hluku, podvozku a motora. Posádka vôbec nevníma, že ide o dieselový agregát, nakoľko prenos vibrácii je zanedbateľný.

Nižšia spotreba mala vždy z pohľadu prevádzkových nákladov veľký presvedčovací potenciál, teraz s veľkým nárastom cien PHM nabrala ešte výraznejšie na váhe pri rozhodovaní sa potencionálneho zákazníka. Z pohľadu nákladov na palivo je dieslova verzia určite výhodnejšia ako benzínová 23i, samozrejme do celkových nákladov treba zobrať do úvahy nadobúdaciu cenu, ktorá je v prípade dieslovej verzie vyššia (viď tabuľka), straty hodnoty (naopak môže byť menšia), ceny poistného, registračný poplatok a samozrejme servisných nákladov. Vyrátané celkové náklady so zohľadnením uvedených údajov prinesieme pokiaľ dostaneme na test v rámci tradičného testu uverejneného v časopise Autotest v najbližšom období.

Celkový pozitívny dojem z krátkych testovacích jázd (auto sme mali zapožičané na 5 hodín) dotvára jeho agilný jazdný prejav. Na daný typ auta, teda SUV, sa veľmi dobre ovláda, a to aj pri rezkejšej jazde v ostrejších zákrutách. Auto sa citeľne nenakláňa a svojim suverénnym prejavom pôsobí ako nižšie postavené auto. Riadenie reaguje priamo, ale nie príliš citlivo. Tak akurát ako sme na BMW zvyknutí. Povedať však treba, že komfort nie je pravé jeho silná stránka, je totiž skôr pevnejší ( aj keď treba povedať, že testovaný exemplár bol postavený na 20“ kolesách) aj keď nie tak aby si zaslúžil kritiku za nedostatočnú absorpciu nerovností.

HODNOTENIE

Plusy
 • atraktívny vzhľad
 • agilný jazdný prejav
 • všestrannosť (pohon všetkých kolies a svetlá výška 183 mm)
 • moderný a hodnotne pôsobiaci interiér
 • pohodlnené nastupovanie a vystupovanie
 • pružný a usporný 2,0 l dieslový mild-hybrid
 • dobrý prístup do kufra
 • variabilita (posuvné zadné sedadlá)
 • vnútorný priestor
 • voľba jazdných režimov
 • vysoká kvalita spracovania a použitých materiálov
 • výbava (v základe viacero asist.systémov a skvelý kamerový systém )

Mínusy
 • relatívne vyššia cena
 • absencia otočného ovládača iDrive

Text + foto: Jozef Pospíšil

Reklama