Rovnako ako nedávno predstavené BMW radu 5 Sedan, aj druhá karosárska verzia Touring disponuje množstvom asistenčných systémov, výbornou konektivitou a novým inovatívnym ovládacím systémom.

Dizajnovou dominantou prednej časti modelu Touring sú známe obličky dvojitej mriežky chladiča, ktoré sa dotýkajú zasklenej plochy predných štandardne dodávaných LED svetlometov. Ďalší príspevok k športovej aure nového BMW radu 5 Touring predstavuje dlhá línia strechy, ktorá sa končí v D-stĺpikoch. Zadné okno lemuje strešný spojler so zabudovanými brzdovým svetlom a s deflektormi po stranách. Dizajn spodnej časti zadných partií vytvára dojem šírky, čo podporujú aj zadné svetlomety v tvare L zasahujúce do bokov.

Objem batožinového priestoru narástol na 570 – 1 700 litrov a povolené zaťaženie stúplo o 120 kg. V závislosti od verzie dosahuje hodnoty 720 až 730 kg. K tomu sa pridá vysoká variabilita a množstvo praktických detailov ako sklápanie zadného operadla deleného v pomere 40/20/40, elektricky ovládanie sklápanie operadiel (stlačením tlačidla), samostatne otvárateľné zadné okno a automatické otváranie veka kufra. V príplatkovej výbave sa nachádza aj možnosť jeho bezdotykového ovládania. 

Nové BMW radu 5 Touring sa po prvý raz predstaví v marci 2017 na ženevskom autosalóne. Predaj sa začne v júni 2017 s ponukou štyroch motorov. Základný štvorvalcový 2-litrový benzínový motor s označením 530i vyvíja maximálny výkon 185 kW/252 k. Motorizácia 540i xDrive dostala 3-litrový radový 6-valec, 8-stupňový automat Steptronic a pohon všetkých štyroch kolies s max. výkonom 250 kW/340 k. Základným dieselovým motorom je v tomto prípade 4-valcový motor 520d s výkonom 140 kW/190 k so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, voliteľne s 8-stupňovým automatom. Ponuku motorov pri príchode na trh uzatvára 3-litrový radový 6-valcový dieselový motor s výkonom 195 kW/265 k s označením buď ako 530d alebo s pohonom všetkých kolies 530d xDrive.

Interiér nového BMW radu 5 Touring kombinuje športovú eleganciu s maximálnym komfortom. Materiály a kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Všetky sedadlá poskytujú citeľne viac miesta v oblasti hlavy, ramien aj kolien. Komfort zadných pasažierov zvyšuje tvarovaná zadná časť predných sedadiel, dlhšie sedáky a viac priestoru na kolená. Zvýšenie vnútornej šírky na zadných sedadlách umožňuje bezpečnú a pohodlnú montáž až troch detských sedačiek.

Obrazovka Control Display v dotykovej forme, ktorú využíva operačný systém iDrive, dosahuje uhlopriečku 10,25 palca. Tak ako doteraz, v závislosti od záujmu vodiča, sa môžu funkcie ovládať aj cez ovládač s dotykovou plochou. Možnosti ovládania funkcií automobilu sa rozšírili aj o hlasové ovládanie a ovládanie gestami. V príplatkovej výbave nájdeme najnovšiu generáciu viacfarebného Head-Up displeja, ktorá prináša projekčnú plochu zväčšenú o 70 percent. Nové BMW radu 5 Touring obsahuje aj BMW Connected – čo je prepojenie medzi vozidlom a mobilným telefónom vodiča napríklad vodič si môže z mobilného telefónu zaslať do vozidla cieľovú destináciu a na základe informácií z Real Time Traffic Information sa vypočíta ideálny moment, kedy treba vyraziť na cestu. Funkcia Remote 3D View umožní vodičovi nechať si na diaľku zobraziť trojrozmerný pohľad na oblasť okolo vozidla na svojom smartfóne. Používatelia Microsoft Office 365 si môžu synchronizovať e-maily, záznamy v diároch a položky v zozname kontaktov. Bezdrôtová integrácia smartfónov dovoľuje používanie Apple CarPlay a v ponuke je aj induktívne nabíjanie.

Nové BMW radu 5 Touring je na ceste k autonomnej jazde, čo dosahuje pomocou nových asistenčných systémov a rozšírených funkcií. Príspevkom k nezadržateľnému progresu v tejto oblasti sú Varovný systém pred bočnou kolíziou, Upozornenie na prednosť v jazde, Asistent zmeny jazdného pruhu a Asistent riadenia a udržiavania jazdného pruhu ako aj Automatický vyhýbací manéver. Asistent riadenia a udržiavania jazdného pruhu pre zmenu automaticky udržiava pri rozsahu rýchlosti 0 – 210 km/h vozidlo v strede jeho jazdného pruhu, čo je veľmi užitočné v náročných jazdných situáciách. Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop and Go prispôsobí po stlačení tlačidla rýchlosť jazdy aktuálnemu rýchlostnému limitu, ktorý detekuje funkcia Speed Limit Info.

VIDEO

VIDEO – Carscoops

Reklama