Nový model Škoda Scala vyzerá skvele nielen na fotkách, ale aj naživo. Dizajn ostal vo veľkej miere verný už skôr prezentovanému, atraktívnemu  konceptu Vision RS, ktorý bol predzvesťou uvedenia sériového modelu Škoda Scala.

Moderný dizajn exteriéru a interiéru predurčuje Škodu Scala – novinku v segmente hatchbackov, aby sa v tomto hodnotení sebavedome postavila celému radu konkurenčných modelov, vrátane ikony VW Golf. Auto vyzerá fakt veľmi dobre, až sa derie do mysle, že Škoda postavila po vizuálne stránke auto za, ktoré by sa nemuseli hanbiť ani prémiové značky.

Samozrejme treba povedať, že hovoríme o exemplári vybavenom celým radom prvkov, ktoré budú prináležať vyšším úrovniam výbavy, resp. budú tieto prvky výbavy k dispozícii za príplatok. Ako napríklad efektné 18“ zliatinové disky kolies, presklená strecha (s najväčšou plochou presklenia v segmente), presklené kufrové dvere (niečo na spôsob predošlého modelu Škoda Rapid Spaceback) alebo 10,2’’ digitálny prístrojový štít a z prístrojovky vystupujúca  9,2“ dotyková obrazovka infotaimentu. Podľa Škody ide o najväčšiu obrazovku infotainmentu v tomto segmente.

V pozícii vodiča za výškovo a pozdĺžne nastaviteľnom volante (inak veľmi dobre padnúcom do rúk) si nájdu optimálny posed rôzne vysoké postavy. Prístrojový panel má hornú časť potiahnutú mäkčenými plastami, strednú časť atraktívnym lešteným metalickým dekorom, zvyšok je samý tvrdý plast – čo je však v tomto segmente normálne. Celkový dojem je veľmi pozitívny.

Kokpit vodiča dostáva od nás pochvalu nielen za vizuálnu stránku, ale aj za ergonómiu pracoviska vodiča, praktické odkladacie  priestory pre poháre, mobil a iné drobnosti a voľnosť vo všetkých smeroch.

Vpredu sú k dispozícii pohodlné sedadlá s dobrou bočnou oporou. K pohodliu sedenia prispieva aj posuvná, nastaviteľná lakťová opierka a výškovo nastaviteľný bezpečnostný pas, čo nie je obvyklé v tomto segmente vozidiel.

škoda scala naživoČo však osloví prakticky uvažujúcich potencionálnych zákazníkov, je nadpriemerný priestor pre kolená na zadných sedadlách a objem kufra. Pre 1,75 metra vysokú postavu, keď si sadne za rovnako vysokého spolujazdca, ostáva voľnosť pre kolená 120 mm.  Batožinový priestor s dvojitým dnom dosahuje objem 467 litrov, resp. 1410 litrov po zložení zadných sedadiel.  V týchto disciplínach nemá Škoda Scala  v segmente hatchbackov konkurenciu. Toto môžu byť rozhodujúce parametre pri výbere auta, hlavne na Slovensku a Východnej Európe – predsa len  Slováci aj z pohľadu menšej solventnosti, využívajú autá na prepravu s viacčlennou posádkou častejšie ako zákazníci zo Západu.

Vzadu pasažieri ocenia nielen nadpriemerne veľa miesta, ale aj rozmerné a pohodlné sedadlá. Komfort zabezpečuje mäkšie vystlanie a nadpriemerne dlhé zadné sedáky s veľmi dobrou oporou pre stehná. Ku komfortu cestovania na zadných sedadlách prispieva aj možnosť zasunúť chodidlá pod predný sedák, aj keď je predný sedák v najnižšie polohe.

Inak, tu musíme povedať, že sme sa ešte nestretli v tomto segmente vozidiel s tak detailne prepracovaným sedením na zadných sedadlách, čoho dôkazom je aj taký, bohužiaľ pre viaceré modely, zanedbávaný „detail“, ako sú zadné opierky hlavy, ktoré v tomto prípade nie sú len na okrasu, ale aj na pohodlné opretie hlavy. Čo je, nielen v tomto segmente, skôr výnimka ako pravidlo. Buď sú opierky hlavy nepohodlne tvarované, alebo príliš tvrdé, čo znepríjemňuje cestovanie na dlhších trasách, keď si hlavu obvykle cestujúci oprú o hlavovú opierku.

Takéto ústretové riešenie pre komfort cestovania na zadných sedadlách u konkurencie v podstate nenájdete. Aby sme však len nechválili, tak aj tu k úplnej spokojnosti chýba v ponuke stredová lakťová opierka a taktiež tým pádom otvor na prepravy dlhších predmetov.

Tých čo však oslovi atraktívny dizajn, moderné prvky výbavy, nadpriemerné vnútorné priestorové  pomery a pohodlie sedenia môže prekvapiť, že aj takto moderne disponovaný model využíva lacnejšie riešenia, ako výlučne jednoduchú zadnú nápravu a v základných prevedeniach zadné bubnové brzdy. Škoda Scala je totiž postavená na podvozkovej platforme MQB AO. Spomenúť však musíme, že účinnosť uvedených bubnových bŕzd sa podľa tvrdenia Škody vyrovná kotúčovým brzdám a fakt, že jednoduchú zadnú nápravu využíva výhradne už aj Ford Focus hatchback.

Ešte poznámka k podvozkovej platforme. Škoda Scala síce stoji na platforme MQB podobne ako Audi A1,  Seat Ibiza či VW Polo, ale rozmerovo je niekde inde. Napríklad v porovnaní s predchodcom Škodou Rapid Spaceback je dlhšia +87 mm a  širšia +12 mm. Taktiež v rázvore (2649 mm) je dlhšia o 47mm. V ponuke pohonných jednotiek nájdeme paletu benzínových motorov 1.0 – 1.5 l s výkonovým rozpätím od 70 po 110 kW a jeden turbodiesel 1.6 TDI s výkonom 85 kW. Taktiež CNG motorizáciu 1.0 G-TEC 66kW.

Škoda Scala príde na trh v priebehu prvého polroka 2019.

Skoda Scala vnútorné rozmeryViac informácii, resp. dojmy zo samotných jázd sa dozviete v rámci redakčného testu uverejneného v časopise Autotest.

 

PLUSY

+ atraktívny moderný dizajn exteriéru
+ moderná prístrojová doska
+ v ponuke veľký 9,2“ dotykový displej
+ na stredovom tuneli dostatok praktických odkladacích priestorov pre dva poháre, mobil a drobnosti
+ pred spolujazdcom hlboká a väčšia odkladacia skrinka
+ prehľadne menu pri ovládaní dotykového displeja
+ moderná grafika infotaimentu a digitálnych ciferníkov
+ komfort sedenia na zadných sedadlách
+ úctyhodná voľnosť pre kolená (120 mm pre 1,75m vysokú postavu )
+ voľnosť pre hlavu vzadu (95 mm pre 1,75m vysokú postavu )
+ rozmerné a prijemne pohodlne vystlané sedadlá
+ opierky hlavy vpredu aj vzadu s pohodlnou oporou
+ kufor 467/1410litrov (s dvojitým dnom)
+ výškovo nastaviteľný pás vpredu
+ výbava (asistenčné systémy, …)

MÍNUSY

– výhradne len jednoduchá zadná náprava
– v základných prevedeniach zadné bubnové brzdy
– absencia stredového otvoru v zadných sedadlách pre prepravu dlhších predmetov
– absencia stredovej lakťovej opierky vzadu

VIDEO

Reklama