Vrcholná verzia 10. generácie modelu Honda Civic s označením Type R absolvovala na autosalóne v Ženeve svetovú premiéru.

Tuhší podvozok a upravené odpruženie

Nový Type R preberá ľahšiu a tuhšiu karosériu nového hatchbacku Civic a v kľúčových oblastiach používa viac lepidiel. V porovnaní s predchádzajúcim modelom Type R sa torzná tuhosť zlepšila o ďalších 38 %.

Predné odpruženie typu Macpherson štandardného hatchbacku je upravené novou geometriou, čím sa minimalizuje moment pôsobiaci na riadenie pri akcelerácii a maximalizuje sa športové ovládanie. Vzadu je nový nezávislý viacprvkový systém štandardného automobilu zlepšený použitímramien nápravy s vysokou tuhosťou.

Vylepšené režimy jazdy

Pod kapotou nájdeme štvorvalec 2.0 VTEC Turbo dosahujúci po novom výkon 235 kW/320 koní spolupracujúci výhradne so šesť stupňovým manuálom disponujúcim novo vyvinutým  systémom “rev matching”, ktorý pri podraďovaní dáva automaticky medziplyn. Krútiaci moment zostáva na 400 Nm v rozmedzí 2500-4500/min.

Vylepšený výber režimov jazdy poskytuje automobilu väčšiu využiteľnosť v porovnaní s predchádzajúcim modelom Type R. Ku svižnému režimu „Sport“ a „+R“, ktorý je určený na pretekársku trať, sa pridal nový režim „Comfort“. Každý výber upravuje adaptívne tlmiče, silu potrebnú na otáčanie volantom, pocit pri radení prevodov a reakciu škrtiacej klapky automobilu podľa požiadavky.

Zdokonalená aerodynamika pre stabilitu pri vysokých rýchlostiach

Nový Type R sa vyznačuje komplexnejšími aerodynamickými prvkami než predchádzajúci model. Patrí k nim hladšia spodná časť podvozku, predná vzduchová clona, ľahké zadné krídlo a vyvíjače vírov na odtokovej hrane strešnej línie. Karoséria má najlepší pomer vztlaku a odporu vo svojej triede, ktorý prispieva k väčšej stabilite pri vysokých rýchlostiach.

Vyrábaný v Európe, vyvážaný na hlavné trhy celého sveta

Začiatok výroby a predaj nového modelu Civic Type R je naplánovaný na leto 2017 v závode Honda of the UK Manufacturing (HUM) vo Swindone, ktorý je globálnym výrobným centrom pre 10. generáciu hatchbacku Civic. Type R sa bude vyvážať do celej Európy a na ostatné svetové trhy vrátane Japonska a USA. Jeho príchod do Severnej Ameriky bude zvýraznený skutočnosťou, že sa tam prvýkrát bude oficiálne predávať akýkoľvek Type R so znakom Hondy.

Reklama