Euro NCAP zverejnilo svoje najnovšie hodnotenie nárazových testov, pričom testovanými vozidlami boli nová generácia Dacia Sandero Stepway a elektrické duo Volkswagen ID.4 a Škoda Enyaq iV.

Sandero spolu so sedanom Logan dostali iba dve hviezdičky, naopak Škoda Enyaq iV a Volkswagen ID.4 boli odmenené maximálnym 5-hviezdičkovým hodnotením. Organizacia Euro NCAP ocenila ich „robustné štruktúry“, ktoré chránia cestujúcich (90% v prípade dospelých cestujúcich a 89% v prípade ochrany detských cestujúcich).

Nová generácia Dacia Sandero Stepway, hatchback rumunskej automobilky, dosiahla iba 2-hviezdičkové hodnotenie pri crasch testoch Euro NCAP, pričom dostala 70 percent za ochranu dospelých cestujúcich a 72 percent za ochranu detských cestujúcich. V kategórii hodnotenia ochrany chodcov a úrovne bezpečnostných asistentov stratila Dacia Sandero Stepway najviac bodov so 41 a 42 percentami. Z týchto výsledkov inak vidieť, že ak by sa hodnotila iba ochranu proti nárazu, podľa Euro NCAP by  dostal pravdepodobne tri a možno aj štyri hviezdičky.

Dacia Sandero Stepway EuroNCAP-2

V dôsledku  toho, že nová Dacia Sandero získala iba dve hviezdičky, tak sa môže javiť ako vyslovene nebezpečné auto.  K tomu prispieva aj fakt, že z pohľadu hodnotenia počtu hviezdičiek, dopadla nová Dacia Sandero Stepway dokonca ešte horšie ako predchodca, ktorý dostal tri hviezdičky. Tu však musíme povedať, že  testovanie prešlo v poslednom období vývojom a z pohľadu objektivity ide o  zavadzajúce porovnanie. Každé testovanie podliehalo totiž iným podmienkam hodnotenia.

Tento zlý výsledok crasch testov Euro NCAP nového modelu  Dacia Sandero Stepway je  spôsobený aj diskutabilným bodovacím systémom, ktorý dáva čoraz väčšiu dôležitosť elektronickým asistenčným systémom. Sandero ako cenovo dostupné auto totiž neponúka niektoré moderné bezpečnostné asistenty.

Napriek tomu, že ide o „lowcostový produkt“, tak sme predsa len očakávali lepšie hodnotenie. Napríklad koncernový súrodenec Renault Clio postavený na rovnakej platforme CMF-B dostal najvyššie ocenenie piatimi hviezdičkami. Z pohľadu zníženia nákladov však bolo treba robiť v prípade lacnejšej Dacie Sandero Stepway ústupky, v dôsledku čoho je štruktúra samotného auta menej pevná z dôvodu použitia inej ocele.

Zdroj: Euro NCAP               Text: Lukáš Vajda   Foto: Euro NCAP

Reklama