Tretia generácia SUV modelu Nissan Qashqai je na trhu od roku 2021. Po troch rokoch nastal čas na facelift.

Najviditeľnejšou zmenou prešla predná časť, ktorá stratila chrómovú mriežku v tvare V a podivnú kombináciu svetlometov a DRL. Na jej miesto prichádza väčšia a lepšie vyzerajúca sieťovaná mriežka inšpirovaná samurajským brnením, skryté svetlomety a ultratenké DRL denné svietenie.

Úpravy v zadnej časti sú miernejšie, ale zahŕňajú novú sadu zadných LED svetiel a upravený nárazník, ktorého agresívnejšia spodná časť je navrhnutá tak, aby Qashqai dodala športovejší vzhľad. To sa ešte umocní, ak si ten tento model objednáte vo verzii N-Design, ktorá prináša farebne spestrenejšiu  karosériu a 20-palcové kolesá namiesto zvyčajných 18 a 19.

Nissan Qashqai 2024 (3)
Jemne prepracovaný bol zadný nárazník, ktorý je teraz lakovaný vo farbe karosérie. Vyzerá tak elegantnejšie.

V interiéri žiadne zásadné zmeny

Po facelifte ostáva 12,3-palcová dotyková obrazovka infotainmentu a deväťpalcový digitálny prístrojový displej. Digitálny rýchlomer má nové štýly zobrazenia, vrátane minimalistického zobrazenia s najdôležitejšími informáciami: zaradený prevodový stupeň, režim jazdy a rýchlosť.

Vynovené SUV prináša taktiež aktualizovaný infotainment založený na systéme Android so vstavanými mapami Google, osobným asistentom Google a s kamerovým systémom Around View Monitor, ktorý teraz obsahuje funkciu 3D umožňujúca vidieť svoj Qashqai z každého vonkajšieho uhla.

Nissan Qashqai 2024 interier (2)

Around View Monitor tiež prichádza s „neviditeľným pohľadom na kapotu“ (tu môžete priamo vidieť predné kolesá a prípadné prahy či obrubníky)  a „pamäťou polohy parkovacieho miesta“, ktorá dokáže uložiť často používané parkovacie miesta a automaticky do nich zaparkovať. Tento systém možno tiež využiť na uloženie miest križovatiek s obmedzeným výhľadom, takže na obrazovku infotainmentu sa automaticky premieta extra široký uhol záberu cesty bez toho, aby ho vodič musel aktivovať.

SUV si zachováva pohon „e-Power“

Aj po facelifte si Qashqai zachoval svoj hybridný pohon s názvom „e-Power“. Tu slúži 1,5-litrový benzínový  len na výrobu elektriny. O pohon sa stará elektromotor s výkonom 190 k. O dvoch variantoch s 1,3-litrovými benzínovými motormi (140 a 158 k) Nissan zatiaľ nič nepovedal. Dá sa však  predpokladať, že oba mild hybridy budú v ponuke aj naďalej. Nissan však stále neponúka Qashqai s čisto elektrickým pohonom alebo plug-in hybridom.

Nissan zatiaľ neprezradil, kedy bude modernizovaný Qashqai uvedený na trh. Očakáva sa však, že by to mohlo byť už v lete 2024.

                                 Zdroj: Nissan                               Lukáš Vajda

Reklama