Ak sa najnovšie správy ukážu ako pravdivé, Renault v blízkej budúcnosti zmení svoju modelovú zostavu tak, že zruší niektoré zo svojich ikonických vozidiel a aby vyhovel požiadavkám zákazníkov vsadí na nové modely typu crossover a SUV.

Agentúra Reuters pri citovaní zdrojov blízkych značke uvádza, že Scenic, Espace a taktiež Talisman patria k modelom, ktoré budú vyradené z modelovej ponuky.

Toto všetko je súčasťou opatrení na zníženie nákladov vo výške 2 miliárd EUR (2,16 miliárd dolárov), ktoré sa budú realizovať v priebehu nasledujúcich troch rokov. Spoločnosť, ktorá je otrasená pádom svojho bývalého výkonného riaditeľa Carlosa Ghosna a neúspechmi na hlavných trhoch chce chytiť nový „vietor“ touto zmenou modelovej ponuky a znížením nákladov.

Toto sa časovo zhoduje s novou obchodnou stratégiou japonského partnera, značky Nissan, ktorá je naštartovaná spoločnosťou Renault (upresniť by sa mala 28. mája). Zahŕňať  by mala stiahnutie Nissanu z Európy a zameranie viac na Spojené štáty, Čínu a Japonsko.

„Tento projekt  ešte nie je úplne hotový, ale Espace, Scénic a Talisman by sa už mali považovať za vyradené z budúceho produktového programu. Skrátka sa predpokladá, že výroba týchto modelov sa zastaví,“ uviedol nezverejnený zdroj. citovaný agentúrou Reuters.  “Stručne povedané Renault sa ešte viac zameria na  crossovery a SUV.”

Po postupnom vyradení týchto vozidiel sa Renault pokúsi viac profitovať z aliancie s Nissanom a Mitsubishi. Niektorí hovoria o novom modeli Kadjar s piatimi a siedmimi sedadlami, ktorý sa bude naďalej vyrábať v Španielsku. Na druhej strane továreň Douai v severnom Francúzsku, kde sa vyrábajú Scenic, Espace a Talisman, zrejme bude vyrábať dva nové modely, aj s elektrickým pohonom.

Firma Renault v súčasnosti rokuje s francúzskou vládou o pomoci vo výške 4 – 5 miliárd EUR, ktorá bude potrebná ( aj vzhľadom k novým plánom)  po poklese predaja a výroby aj v dôsledku pandémie spôsobené koronavírusom.