Zhruba dva mesiace v predstihu sme si rezervovali jednosmernú letenku z Viedne – smer, vysnívaný New York City.

Pohovor s imigračným úradníkom sme absolvovali nečakane ešte pred odbavením batožiny. Opýtali sa nás pár otázok ako napr. čo máme v pláne robiť v Amerike? Ako dlho tam zostaneme? Kde pracujeme? Pohovor sme mali na výber robiť v dvoch jazykoch – nemecky alebo anglicky – pre nás to nebol žiadny problém. Keďže sme išli do USA ako turisti na vstup sme potrebovali len pas a platnú ESTU (on-line registrácia na vstup do USA).

Let trval približne 9 hodín. Po pristátí sme nemuseli čakať v radách na vstupné kontroly, pretože sme už raz boli v Amerike. Jedna krátka kontrola a boli sme von z letiska. Je veľa spôsobov ako sa dopraviť z letiska do rôznych častí New Yorku. My sme sa potrebovali dostať na Port Authority Bus Terminal v Manhattane odkiaľ nám išiel autobus do Weehawkenu v New Jersey, kde sme mali ubytovanie. Vybrali sme si najlacnejšiu možnosť – vlakom AirTrain JFK Red a prestúpili sme na Jamaica Station a ďalej pokračovali metro líniu E.

Naše ubytovanie bolo síce vo Weehawkene, ktorý už nepatrí pod New York, ale nachádza sa oproti Manhattanu cez rieku Hudson. Neďaleko miesta kde pristál pred 9 rokmi kapitán Sully. Prepraviť sa dá autobusom alebo trajektom. My sme cestovali len autobusom, konkrétne líniami 165,166,168. Cena lístku je 3,5 $ za jednu jazdu. Lístky možno kúpiť v automate alebo priamo v autobuse. Ak si kúpite 10 lístkov naraz, zaplatíte 28 $. Autobusy premávajú 24 hodín denne no často meškajú.

Po vystúpení z autobusu nezabudneme na ten pohľad. Všetky mrakodrapy v Manhattane sme mali ako na dlani. Neskutočné. Ubytovanie vo Weehawkene sme si vybrali aj kvôli nižšej cene. Spoločne sme zdieľali kuchyňu a kúpeľňu s domácim, ale za celý pobyt sme ho ani nestretli.

1.deň
Prvý deň sme zažili kultúrny šok. Všetko bolo tak odlišné, úplne iné ako v Európe. Či už otváranie dverí alebo pustenie sprchy nám dalo zo začiatku zabrať. Po zložení batožiny v byte sme začali pomaly pociťovať časový posun. Silnejšie ako únava však bola naša túžba začať objavovať NYC. Po vystúpení z autobusu sme úplne zabudli na únavu. Všetky tie mrakodrapy, ulice plné ľudí a tá energia – niečo jedinečné. Videli sme už viacero veľkomiest, ale to bolo úplne iné. Cestou zo stanice sme natrafili napr. na sídlo svetoznámych novín The New York Times. Pár minút odtiaľ sme si sadli na terasu reštaurácie 5 Napkin Burger, objednali si burger a len tak sledovali dianie na ulici. Vidieť niektorých ľudí na Slovensku, väčšina z nás by len pohoršene krútila hlavou no v New Yorku to každému príde v pohode.

Po večeri sme išli pešo k Times Square, ktorá je jednou z najrušnejších križovatiek na svete. Denne prejde okolo až 335 000 ľudí. Je tam toľko svetiel, že astronauti ju vidia až z vesmíru. Times Square je známy aj pre svoje červené schody, odkiaľ si celé okolie užijete najlepšie. Nezabudnuteľný zážitok.

Nočný Times Square

2. deň

Empire State Building → Public Library → Grand Central Terminal → Bryant Park → Obed na Whole Food Market → Times Square → Central Park → High Line

Ráno sme sa zobudili skôr ako sme pôvodne plánovali. Preto sme mali dosť času na vychutnanie pravých amerických raňajok pred spoznávaním stredného Manhattanu.

Začali sme návštevou Empire State Builing. Dopredu kúpenými lístkami cez internet sme preskočili dlhé rady a pokračovali iba na bežné bezpečnostné kontroly. Výhľad bol nádherný, tak isto ako príbehy spojené s históriou stavby tejto ikony New Yorku. Vedeli ste napríklad, že budova bola postavená za rekordný jeden rok a 45 dní? Aj v dnešnej dobe by to bol zázrak.  V pešej vzdialenosti sa nachádza verejná knižnica známa z nespočetných filmov napríklad Spiderman, Ted 2, Breakfast at Tiffany’s…. Vstup je zadarmo. Ten pokoj vyžarujúci z tohto miesta vás úplne dostane. Takisto ak nemáte mobilné dáta oceníte bezplatné Wifi pripojenie.

Hneď za knižnicou sa rozprestiera nie veľký ale o to kúzelnejší Bryant Park. Perfektné miesto na krátky oddych.

Odporúčame navštíviť Whole Food Market na druhej strane ulice a dopriať si dobrý obed. Neďaleko sa nachádza Grand Central Terminal často nesprávne označovaný aj ako Grand Central Station. So svojími 44 nástupištami sa radí k jednej z najrušnejších vlakových staníc na svete.

Pešo sme sa odtiaľ dostali znovu na Times Square, ktoré je očarujúce aj počas dňa. Po 15 hodine sa oplatí zájsť do tkts.com pod červenými schodmi, kde sa predávajú last minute lístky na rôzne Broadway predstavenia často za polovičné ceny.

My sme pokračovali rovno do neďalekého Central Parku. Dajú sa tam požičať bicykle, ale keďže veľa miest je nimi neprístupných, rozhodli sme sa prejsť park pešo. Nestihli sme ho prejsť samozrejme celý, na to je až príliš veľký, ale aj tak sme videli veľa zaujímavých miest. Oplatí sa kúpiť predom nejaké ovocie a spraviť si piknik. V Central Parku sme strávili celé popoludnie a oddýchnutý sme sa spontánne rozhodli navštíviť ďalšie miesto nazývané High line. To sa síce nenachádza v tejto časti Manhattenu ale priamou líniou metra A sme tam boli do desiatich minút. Buď vystúpite na  14th street/8 Av alebo 34th street- Penn.

High line je stará železničná trať, ktorá bola prerobená na park – geniálny nápad. Kľukatá cestička medzi mrakodrapmi počas západu slnka je naozaj niečo jedinečné. Máte pocit, že ste v prírode a pritom sa prechádzate cez rušné ulice New Yorku. Bol to perfektný záver nezabudnuteľného dňa.

Viac sa dočítate v októbrovom časopise AUTOTEST.


→Booking: zoskenujte a registrujte sa cez qr kód a získate späť 10% z ceny hotela.
→Airbnb: dostanete 35€ na prvý pobyt (platí len pre nových užívateľov).