Zhruba dva mesiace v predstihu sme si rezervovali jednosmernú letenku z Viedne – smer, vysnívaný New York City.
Pohovor s imigračným úradníkom sme absolvovali nečakane ešte pred odbavením batožiny. Opýtali sa nás pár otázok ako napr. čo máme v pláne robiť v Amerike? Ako dlho tam zostaneme? Kde pracujeme? Pohovor sme mali na výber robiť v dvoch jazykoch – nemecky alebo anglicky – pre nás to nebol žiadny problém. Keďže sme išli do USA ako turisti na vstup sme potrebovali len pas a platnú ESTU (on-line registrácia na vstup do USA).
Let trval približne 9 hodín. Po pristátí sme nemuseli čakať v radách na vstupné kontroly, pretože sme už raz boli v Amerike. Jedna krátka kontrola a boli sme von z letiska. Je veľa spôsobov ako sa dopraviť z letiska do rôznych častí New Yorku. My sme sa potrebovali dostať na Port Authority Bus Terminal v Manhattane odkiaľ nám išiel autobus do Weehawkenu v New Jersey, kde sme mali ubytovanie. Vybrali sme si najlacnejšiu možnosť – vlakom AirTrain JFK Red a prestúpili sme na Jamaica Station a ďalej pokračovali metro líniu E.
Naše ubytovanie bolo síce vo Weehawkene, ktorý už nepatrí pod New York, ale nachádza sa oproti Manhattanu cez rieku Hudson. Neďaleko miesta kde pristál pred 9 rokmi kapitán Sully. Prepraviť sa dá autobusom alebo trajektom. My sme cestovali len autobusom, konkrétne líniami 165,166,168. Cena lístku je 3,5 $ za jednu jazdu. Lístky možno kúpiť v automate alebo priamo v autobuse. Ak si kúpite 10 lístkov naraz, zaplatíte 28 $. Autobusy premávajú 24 hodín denne no často meškajú.
Po vystúpení z autobusu nezabudneme na ten pohľad. Všetky mrakodrapy v Manhattane sme mali ako na dlani. Neskutočné. Ubytovanie vo Weehawkene sme si vybrali aj kvôli nižšej cene. Spoločne sme zdieľali kuchyňu a kúpeľňu s domácim, ale za celý pobyt sme ho ani nestretli.
1.deň
Prvý deň sme zažili kultúrny šok. Všetko bolo tak odlišné, úplne iné ako v Európe. Či už otváranie dverí alebo pustenie sprchy nám dalo zo začiatku zabrať. Po zložení batožiny v byte sme začali pomaly pociťovať časový posun. Silnejšie ako únava však bola naša túžba začať objavovať NYC. Po vystúpení z autobusu sme úplne zabudli na únavu. Všetky tie mrakodrapy, ulice plné ľudí a tá energia – niečo jedinečné. Videli sme už viacero veľkomiest, ale to bolo úplne iné. Cestou zo stanice sme natrafili napr. na sídlo svetoznámych novín The New York Times. Pár minút odtiaľ sme si sadli na terasu reštaurácie 5 Napkin Burger, objednali si burger a len tak sledovali dianie na ulici. Vidieť niektorých ľudí na Slovensku, väčšina z nás by len pohoršene krútila hlavou no v New Yorku to každému príde v pohode.
Po večeri sme išli pešo k Times Square, ktorá je jednou z najrušnejších križovatiek na svete. Denne prejde okolo až 335 000 ľudí. Je tam toľko svetiel, že astronauti ju vidia až z vesmíru. Times Square je známy aj pre svoje červené schody, odkiaľ si celé okolie užijete najlepšie. Nezabudnuteľný zážitok.
2. deň
Empire State Building → Public Library → Grand Central Terminal → Bryant Park → Obed na Whole Food Market → Times Square → Central Park → High Line
Ráno sme sa zobudili skôr ako sme pôvodne plánovali. Preto sme mali dosť času na vychutnanie pravých amerických raňajok pred spoznávaním stredného Manhattanu.
Začali sme návštevou Empire State Builing. Dopredu kúpenými lístkami cez internet sme preskočili dlhé rady a pokračovali iba na bežné bezpečnostné kontroly. Výhľad bol nádherný, tak isto ako príbehy spojené s históriou stavby tejto ikony New Yorku. Vedeli ste napríklad, že budova bola postavená za rekordný jeden rok a 45 dní? Aj v dnešnej dobe by to bol zázrak. V pešej vzdialenosti sa nachádza verejná knižnica známa z nespočetných filmov napríklad Spiderman, Ted 2, Breakfast at Tiffany’s…. Vstup je zadarmo. Ten pokoj vyžarujúci z tohto miesta vás úplne dostane. Takisto ak nemáte mobilné dáta oceníte bezplatné Wifi pripojenie.
Hneď za knižnicou sa rozprestiera nie veľký ale o to kúzelnejší Bryant Park. Perfektné miesto na krátky oddych.
Odporúčame navštíviť Whole Food Market na druhej strane ulice a dopriať si dobrý obed. Neďaleko sa nachádza Grand Central Terminal často nesprávne označovaný aj ako Grand Central Station. So svojími 44 nástupištami sa radí k jednej z najrušnejších vlakových staníc na svete.
Pešo sme sa odtiaľ dostali znovu na Times Square, ktoré je očarujúce aj počas dňa. Po 15 hodine sa oplatí zájsť do tkts.com pod červenými schodmi, kde sa predávajú last minute lístky na rôzne Broadway predstavenia často za polovičné ceny.
My sme pokračovali rovno do neďalekého Central Parku. Dajú sa tam požičať bicykle, ale keďže veľa miest je nimi neprístupných, rozhodli sme sa prejsť park pešo. Nestihli sme ho prejsť samozrejme celý, na to je až príliš veľký, ale aj tak sme videli veľa zaujímavých miest. Oplatí sa kúpiť predom nejaké ovocie a spraviť si piknik. V Central Parku sme strávili celé popoludnie a oddýchnutý sme sa spontánne rozhodli navštíviť ďalšie miesto nazývané High line. To sa síce nenachádza v tejto časti Manhattenu ale priamou líniou metra A sme tam boli do desiatich minút. Buď vystúpite na 14th street/8 Av alebo 34th street- Penn.
High line je stará železničná trať, ktorá bola prerobená na park – geniálny nápad. Kľukatá cestička medzi mrakodrapmi počas západu slnka je naozaj niečo jedinečné. Máte pocit, že ste v prírode a pritom sa prechádzate cez rušné ulice New Yorku. Bol to perfektný záver nezabudnuteľného dňa.
3. deň
Brooklyn Bridge → Socha slobody a Ellis Island (z Battery Parku) → Trinity Church, Wall Street → Múzeum a Memorial 9/11 → One World Trade Center
Tento deň sme mali časovo naplánovaný veľmi presne. Inak sa nedalo kvôli nevyhnutnej rezervácií vstupeniek. Aj keď normálne preferujeme spontánnosť, tento deň sme si aj tak naplno užili.
Skoro ráno sme zamierili metro líniou A až na stanicu High Street – Brooklyn Bridge Station do Brooklynu. Na ceste späť do Manhattanu cez známy Brooklyn Bridge sme si užili dychberúcu panorámu mesta. Pokračovali sme krížom cez dolný Manhattan až do Battery Parku odkadiaľ sme mali o 10 rezervovanú prehliadku emigračného ostrova Ellis Island a ostrova na ktorom sa do výšky týči madam Liberty, u nás známa ako Socha Slobody. Lístky si nezabudnite rezervovať dopredu. Lístky ako až na vrch sa zvyknú vypredať mesiace dopredu. Zo Sochy Slobody sme mali dolný Manhattan ako na dlani. Ďalší v poradí sme navštívili Ellis Island. Každý, kto začiatkom minulého storočia emigroval 3. triedou do Ameriky sa musel podrobiť dôkladnej prehliadke práve na tomto ostrove. Videli sme proces, ktorým si museli prejsť. Historické fotografie podrobných psychologických aj fyziologických testov boli skutočne emotívne. Popravde povedané veľa sme o tejto téme nevedeli ale o to viac nás uchvátila. Celú prehliadku sme si naplánovali na 4 hodiny ale nabudúce by sme si vyčlenili určite o hodinku viacej.
O 16 sme mali rezervované lístky do múzea 9/11, ktoré sa nachádza presne na mieste bývalých dvojičiek, len pod zemou. Je to jedno z najemocionálnejších miest aké sme kedy navštívili. Máte možnosť spoznať príbehy ľudí, ktorý prišli o život pri páde dvojičiek. Pri východe z múzea sa ocitnete pri dvoch obrovských ,,bazénoch“, ktoré sú presným pôdorysom bývalých dvojičiek. Rámy lemované menami obetí a voda stekajúca do útrob stavby vás pohltí do smutných dejín tohto miesta.
Hneď vedľa pamätníka bola len nedávno dostavaná súčasne najvyššia americká budova One World Trade Center. Mrakodrap je vybavený najmodernejšími ochrannými systémami. Skutočné originálna bola výťahová animácia. Odporúčame ísť hore počas západu slnka, kedy sa na prekvapenie neplatí extra poplatok.
4. deň
O 10:30 sme mali naplánovanú prehliadku observatória v Rockefeller Center. Ako náhle vyjdete hore očarí vás nádherný výhľad. Ale nezostávajte na prvom poschodí. Čím vyššie pôjdete, tým krajší bude výhľad. Dokopy máte možnosť navštíviť 3 platformy. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú New Yorsku vyhliadku navštíviť a nechcete vidieť všetky, tak po zvážení všetkých faktorov sa práve táto oplatí najviac.
Naše ďalšie kroky smerovali do The Mills at Jersey Garden v New Jersey. Bol čas na poriadne nákupy. Z Port Authority Bus Terminal sme si zobrali autobus 111, kde jednosmerný lístok vyšiel na 7 $. Nájdete tam rôzne značky ako napr. Michael Kors, Guess, Victoria Secret, alebo Hollister. Oproti klasickým obchodným centrám sú tam ceny 2-3 násobne nižšie.
Ak by sme ešte mali jeden deň, pozreli by sme ešte Chinatown, Little Italy, Flatiron building a určite by sme nevynechali predstavenie na Broadway. New York predčil naše očakávania. Mesto, ktoré nikdy nespí sa naozaj oplatí navštíviť. Uvidíte viac než mrakodrapy a sochu slobody. Okúsite atmosféru mesta, vžijete sa do každodenného amerického života. Tá energia vás dostane. Zážitok, na ktorý sa nezabúda. Naše cesty ďalej pokračovali do hlavného mesta USA, Washingtonu D.C.
→Booking: zoskenujte a registrujte sa cez qr kód a získate späť 10% z ceny hotela. →Airbnb: dostanete 35€ na prvý pobyt (platí len pre nových užívateľov). |