Študenti na ETH Zürich, prekonali doterajší rekord v zrýchlení z 0 na 100 km/h, ktorý bol 1,46 sekundy (dosiahol ho tím v Nemecku v roku 2022).

Tím študentov z ETH Zürich a Lucerne University of Applied Sciences vo Švajčiarsku dosiahli nový rekord v zrýchlení pre elektrické vozidlá. Ich ručne vyrobené elektrické pretekárske auto s názvom Mythen raketovo zrýchlilo z 0 na 100 km/h len za 0,956 sekundy.

ETH Zürich,uvádza, že Guinnessova kniha rekordov potvrdila, že Mythen prekonal predchádzajúci svetový rekord v zrýchlení pre elektrické vozidlá, čím nastavil neuveriteľne vysoký štandard pre každého, kto chce získať korunu v tejto disciplíne. Predchádzajúci rekord držal tím s názvom Foerderverein GreenTeam Uni Stuttgart eV, ktorý 23. septembra 2022 skonštruoval elektomobil, dosiahujúci rýchlosť 100 km/h z pokoja za 1,461 sekundy.

Celkovo celé auto váži len 140 kg vďaka rozsiahlemu použitiu karbónu a hliníka. Každé koleso má vlastný el. motor s celkovým systémovým výkonom približne 326 k (243 kW). Môže to znieť ako nízke číslo,  pomer výkonu a hmotnosti, nemôžu konkurovať ani tie najvýkonnejšie hyperautá. V skutočnosti je to obrovská sila, ktorú preniesť takmer na vozovku je nemožné. Iba vďaka použitiu systému, ktorý doslova prisáva auto k zemi, mohol tím nájsť trakciu potrebnú na také zrýchlenie.

                            ZDROJ: ETH Zürich,                           Michal Pospíšil

Reklama