Mercedes predstavil na autosalóne v Šanghaji  nový model EQB. Ide o elektrický verziu modelu GLB postavenú na novej elektrickej platforme EVA II.

Nemecká automobilka predstavila čínsku verziu EQB, ktorá sa bude vyrábať v Pekingu a do predaja sa dostane až na koniec tohto roku. Taktiež  európska verzia bude uvedená na trh v roku 2021, zatiaľ čo americké modely prídu na americký trh až o rok neskôr v roku 2022. Globálne verzie nového EQB sa budú vyrábať v maďarskom Kecskeméte.

Na podujatí EQ Night oslávil okrem svetovej premiéry modelu EQB aj svoju ázijskú premiéru luxusný sedan EQS.

Značka Mercedes-EQ tak neustále rozširuje svoju ponuku vo všetkých segmentoch: Dva najnovšie modely dopĺňajú existujúce portfólio zahŕňajúce kompaktný model EQA (EQA 250: kombinovaná spotreba energie: 15,7 kWh / 100 km), veľkopriestorové vozidlo EQV (EQV 300: kombinovaná spotreba energie: 26,4 – 26,3 kWh / 100 km) a SUV strednej triedy EQC (EQC 400 4Matic: kombinovaná spotreba energie: 21,5-20,1 kWh / 100 km) na päť plne elektrických vozidiel.

Nový elektrický Mercedes EQB sa začne v Číne predávať vo výbave s AMG liniou s výkonom 288 koní. Mercedes ponúkne nový EQB v niekoľkých konfiguráciách, s pohonom predných a všetkých kolies, ako aj rôznymi výkonmi a veľkosťami akumulátorov, počnúc 66,5 kWh.

V Európe ponúkne model EQB 350 4Matic dojazd 419 km, pričom Mercedes plánuje v blízkej budúcnosti pridať „verziu s obzvlášť dlhým dojazdom“. Nový EQB sa štandardne dodáva s integrovanou nabíjačkou s výkonom 11 kW a tiež s možnosťou nabíjania až 100 kW na jednosmernej nabíjačke.

2022-Mercedes-EQB-3

Dizajn nesie typické prvky pre modelovú radu EQ, t.j namiesto  klasickej prednej mriežky ma hladký čierny panel s velkou v strede umiestnenou hviezdou a  svetelný pás z optických vlákien, ktorý spája denné sveta full-LED svetlometov. Zadná časť je tiež vybavená LED svetelným pásom po celej šírke, zatiaľ čo ŠPZ je teraz namontovaná na nárazníku. Ďalej sú k dispozícii exkluzívne pre EQB až 20 palcové zliatinové disky kolies, ktoré môžu mať  niektoré z nich špeciálnu povrchovú úpravu v zlatej alebo modrej farbe.

Nový Mercedes EQB si zachováva rovnaký rázvor kolies ako GLB, a to 2 829 mm, čo znamená, že vnútorný priestor je identický s SUV poháňaným spaľovacími motormi. EQB nastaví svojou flexibilnou ponukou priestoru okrem iného nový štandard v triede elektrických kompaktných vozidiel. Ponúka priestor až pre sedem cestujúcich alebo až 1 700 litrov pre batožinu.

Mercedes hovorí, že ľudia do výšky 1,65 metra sa môžu pohodlne usadiť do voliteľného (štandardne dodávaný pre čínsku verziu) tretieho radu sedadiel. Druhý rad sedadiel ponúka pre väčšiu variabilitu polohovanie operadiel a pozdĺžne posúvanie v rozsahu 140 mm.

Palubná doska zostáva ore EQ v podstate rovnaká ako má GLB, až na pár farebných zmien a zobrazení v displejoch špecifickými pre EV. V závislosti od modelu môžete mať na vetracích otvoroch, sedadlách a dokonca aj na prívesku na kľúče ozdobné prvky v zlatej farbe.

Informačno-zábavný systém MBUX EQB je štandardne vybavený navigáciou s „elektrickou“ inteligenciou. Systém vypočíta najrýchlejšiu cestu do cieľa, pričom zohľadní nielen všetky potrebné zastávky na nabíjanie, ale aj topografiu a počasie.

Ceny a kompletná špecifikácia nového Mercedesu EQB budú zverejnené koncom roka.

Zdroj: Mercedes-Benz    Text: Michal Pospíšil + Foto: Mercedes-Benz

Reklama