Spoločnosť Kia predstavila minulý rok na autosalóne AutoMobility LA v Los Angeles model Kia Concept EV9 – plne elektrické koncepčné SUV, ktoré príde v druhej polovici roka 2023 v sériovej verzii do Európy.

SUV Kia EV9 dostane v tomto segmente aj koncernového súrodenca. Len pár dní po EV9 oslávila premiéru štúdia Hyundai Ioniq 7. Oba modely mieria proti konkurentom ako Tesla Model X alebo Mercedes EQS SUV.

Kia EV9 stojí na platforme E-GMP

Koncept Kia EV9 sa bude v sériovej verzii volať Kia EV9. Kórejci už pri prezentácii uviedli, že budú používať názvy EV1 až EV9 sa budú priraďovať až deviatim novým elektromobilom.

Model je založený na platforme E-GMP (Electric Global Modular Platform). Concept EV9 je 4 930 mm dlhý, 2 055 mm široký a 1 790 mm vysoký a má rázvor 3 100 mm. Tieto rozmery by potom mala mať aj sériová verzia EV9.

Kia EV9 2023 (7)

To isté platí aj o základnom rozložení karosérie. Napriek svojej veľkosti zrýchli EV9 z 0 na 100 km/h za päť sekúnd, dojazd má 540 kilometrov a na trasu 100 kilometrov sa dokáže nabiť za šesť minút. Okrem výkonu už Kórejci oznámili, že EV9 bude prvou Kia, ktorá bude disponovať  3. úrovňou autonómnej jazdy a umožní nákupy aktualizácií cez infotainment.

Mohutný a hranatý dizajn

Koncept EV9 vsádza na mohutný (rozšírene blatníky s 22“ kolesami) a hranatý dizajn kolmá (predná maska je kolmá a strmé čelné sklo). Celé vozidlo pôsobí mohutným dojmom a svojou šírkou okolo 2,06 metra dáva tušiť, že je šité skôr na americký trh ako na európsky.

Na prvý pohľad vidieť, že ide o auto poháňané čisto na elektrinu, nakoľko má „tigriu tvár“,ktorá už nepotrebuje tradičnú mriežku chladiča. Pevnú časť prednej masky oživuje rad svetiel, ktoré nie sú viditeľné vo vypnutom režime. Keď auto otvoríte diaĺkovým ovládačom, tak sa vykoná pri príchode uvítacia scéna s rozsvietením týchto malých bodových svetiel a nakoniec sa tiež ukáže vertikálne denné svetlo.

Predné extrémne úzke LED svetlomety majú v prípade konceptu nezvyčajný dizajn: vertikálny a lomený svetelný pás. Pri sériovom modeli však očakávame konvenčnejší variant. Zadné svetlá by sa naopak mohli – v mierne upravenej podobe – dostať do sériovej výroby. Zasahujú ďaleko hore a v spodnej časti pozdĺž zadného okna a veka kufra. Zadnú časť dopĺňa masívny strieborný difúzor.

Kia EV9 2023 interier

V sériovom vyhotovení zrejme 7-miestna kabína

Do 6-miestnej kabíny konceptu EV9 (v produkčnej verzii zrejme 7-miestna kabína) sa nastupuje cez dvere, ktoré sa otvárajú v protismere. Pracovisku vodiča dominuje  veľká 27-palcová širokouhlá obrazovka, ktorá zahŕňa digitálny prístrojový štít a displej infotainmentu. Vodič má pred sebou obdĺžnikový, jednoramenný volant (je pravdepodobné, že vo finálovej verzii EV9 bude menej futuristicky tvarovaný), ktorý sa dá úplne zložiť, aby sa zväčšil vnútorný priestor.

Režimy Active, Pause a Enjoy

V interiéri konceptu EV9 možno počas ubiehajúcej cesty skúmať nové perspektívy. V tomto ohľade toto čisto elektrické SUV ponúka tri pokročilé interiérové režimy, ktoré zachytávajú rôzne situácie na ceste a požiadavky. Režim Active sa využíva počas jazdy, aby si vodič aj cestujúci užili optimálny zážitok z jazdy v tomto čisto elektrickom SUV.

Dva ďalšie režimy sa využívajú, keď koncept EV9 stojí

V režime Pause sa priestor v interiéri upraví tak, aby sa viac podobal prvotriednemu salóniku. Cestujúci budú mať možnosť vzájomnej, priamej interakcie a zároveň si užijú svetlo prúdiace priamo dovnútra cez širokú panoramatickú strechu. V tomto režime sa sedadlá presunú, aby boli cestujúci v prvom a treťom rade otočení tvárou k sebe. Sedadlá v druhom rade sa sklopia do funkcie stolíka, čím sa dovŕši usporiadanie prvotriedneho salónika.

Druhým stacionárnym režimom je režim Enjoy, v ktorom sa interiér otvorí do priestoru počas prestávky využitím funkcie otočenej konfigurácie s tromi radmi sedadiel. V tomto režime sa otvoria dvere batožinového priestoru, aby všetci cestujúci mali možnosť precítiť vonkajšie prostredie, pozerať sa pred seba a za vozidlo, pričom môžu stále zostať pohodlne usadení vo vnútri tohto čisto elektrického SUV.

                         Zdroj: Kia                                                   Jozef Pospíšil

Reklama