Spoločnosť Kia predstavila na autosalóne AutoMobility LA v Los Angeles model Kia Concept EV9 – plne elektrické koncepčné SUV, ktoré je ukážkou budúceho sériového vozidla.

Kia len nedávno uviedla na trh model EV6, ktorý je prvým z 11 elektrických vozidiel, ktoré automobilka predstaví do konca roka 2026. Ďalším v pláne bude robustné SUV, ktoré predznamenáva koncepčný model Kia Concept EV9.

Kia Concept EV9 ukazuje ultramoderný dizajn exteriéru a interiéru. Dizajnéri vsadili na robustne pôsobiacu karosériu so zvláštnym krabicovým tvarom, na ktorej sa striedajú ostré hrany a hladké plochy. Kia hovorí, že dizajn exteriéru s ostrými hranami je inšpirovaný tvarmi kryštálov a skál. Predná maska má okrem zvislých svetlometov zakomponované aj skryté svetelné jednotky, ktoré sa ukážu len keď sa rozsvietia. Na kapote je umiestnený solárny panel, ktorý napomáha trochu nabiť batériu a spätné zrkadlá sú nahradené krídlovými výčnelkami s kamerami. Dominantným prvkom sú proti sebe otvárajúce sa dvere, ktoré však zrejme produkčná verzia nedostane.

kia-ev9-concept-interior-illuminated

Futuristický interiér

Interiér konceptu EV je veľmi futuristický a – ako to už pri študijnom vozidle býva –ktovie čo bude použité v sériovej výrobe. Pri pohľade do kabíny vidíme, že vo vnútri dizajnéri  nevsadili na ostré hrany ako pri exteriéri, ale vsadili naopak takmer výlučne na hladké plochy a jemne krivky. Pracovisku vodiča, ktoré je poňaté minimalisticky bez viditeľných ovládačov dominuje jeden veľký 27-palcový displej, ktorý je tak veľký, že siaha zo strany vodiča takmer až po spolujazdca.

EV9 je väčším súrodeneckým bratom modelu Kia EV6, ktorý je podobne ako Hyundai Ioniq 5 postavený na špeciálnej elektrickej platforme e-GMP, ktorú zdieľajú tieto dve automobilky.

Zatiaľ Kia neuverejnila technické parametre pohonnej jednotky, až na dojazd, t.j. 483 kilometrov a schopnosť dobíjať batériu z 10-80% za 20-30 minút.

        Zdroj: Kia                                                                              Michal Pospíšil

Reklama