Po takmer troch rokoch predaja individuálnym dovozom cez české zastúpenie v Prahe, sa predajca v Lovinobani, Spoločnosť Autosportszilagyi, s.r.o., mohla popýšiť oficiálnym dílerstvom.
 
Na výber sú modely Abarth 500, Abarth 500C a Abarth Punto Evo. Záleží teda len na vás, či s legendárnou päťstovkou vyrazíte do mesta, s Abarthom 500C na výlet, keď vám strecha už nebude brániť v rozlete, alebo si zaobstaráte kompaktného škorpióna Punto EvoAbarth. Pri návšteve dílerstva značky Abarth v Lovinobani je k dispozícii, tak ako sa patrí na zástupcu talianskych áut, nielen skvelá káva, ale pre potencionálnych zákazníkov aj možnosť vyskúšať niektoré z týchto športovo ladených modelov. 
 
My sme na krátke zoznámenie vyzvali Fiat 500 Abarth 595 Competizione, ktorý zaujme na prvý pohlaď 17″ ráfikmi a viacerými prepracovanými partiami karosérie a detailmi. Počnúc dizajnom nárazníka, veľkým zadným krídlom, až po dvojitú koncovku výfuku. Predná časť bola zväčšená, aby sa vytvoril priestor pre preplňovaný motor, čím vznikol automobil s originálnym profilom pripomínajúcim šesťdesiate roky. Tri nasávacie otvory zaisťujú prívod vzduchu k motoru a k medzichladičom.
 
Interiér je čisto v štýle Abarth. Anatomické sedadlá s výrazným bočným vedením zaručujú držanie tela aj v tých najprudších zákrutách. Volant a radiaca páka majú ergonomické tvarovanie. Pedále s hliníkovými a gumenými nášľapmi zvýrazňujú športový vzhľad. A potom je tu palubná doska: športová a príťažlivá, vrátane analógového ukazovateľa tlaku preplňovania a kontrolky signalizujúcej optimálny okamih radenia.
 
Abarth 595 je jedinečný automobil. Malý a výkonný automobil, ktorý kombinuje dizajn Fiat s technickým know-how a temperamentom Abarth, poskytujúci výkon 160k (230Nm) zo zdvihového objemu iba 1,4 litra preplňovaného 16V motora, podľa údajov výrobcu pri prekvapivo nízkej priemernej spotrebe benzínu 6,5 l/100 km, reálne však rátajte cca 7,5-8,0 litrov na 100 km. Motor je spriahnutý s 5-st. manuálom (z 0-100 km zrýchli za 7,4 s, max. rýchlosť 210 km/h). 
 
Jazda sprevádzaná chrchľaným strieľaním a dunením do výfukov pripomínajúca motokáru je skutočným šoférskym zážitkom. Je to skrátka skvelá zábava. Abarth 595 však nebol vytvorený len pre tých, ktorí vyžadujú mrazenie v chrbte. Má aj bezpečnostnú výbavu. Systém ESP, ktorý pomáha udržať vozidlo pod kontrolou aj napriek záludnosti vozovky. Hill Holder umožňuje kľudný rozjazd aj do kopca. Torque Transfer Control (TTC) je funkcia, ktorá zlepšuje prenos momentu na kolesá, čím zlepšuje správanie v zákrutách a robí jazdu bezpečnejšiu. Potom je tu 7 airbagov, vrátane kolenného airbagu vodiča. 
 
Abarth 500 môže byť vybavený aj systémom Blue & Me™ Map, ktorý slúži jednak k navigácii a jednak k analýze jazdných výkonov. Predovšetkým však môže registrovať aj veľké množstvo údajov súvisiacich s jazdou, ako napr. priemerná rýchlosť okruhu, rýchlosť jazdy a radenia rýchlostných stupňov. Všetky tieto údaje sa dajú sťahovať, ukladať a porovnávať, čo umožňuje sledovanie zlepšovanie štýlu jazdy. To je dobré!
Reklama