Kia uviedla svoje nové plne elektrické koncepčné vozidlo, Imagine by Kia, na autosalóne v Ženeve. Už na prvý pohlaď je jasné, že Kia pri vývoji tohto elektrického konceptu vsadila na pôsobivý exteriér a interiér.

Imagine by Kia je prvým plne elektrickým štvordverovým osobným vozidlom spoločnosti Kia. Na rozdiel od oceneného elektrického crossovera e-Niro, ktorý je založený na existujúcej architektúre modelu Niro s hybridným pohonom, je Imagine by Kia úplne nové vozidlo.

Koncepčné vozidlo Imagine by Kia postavené na 22“ zliat. diskoch kolies  spája prvky športového terénneho vozidla, elegantného a atletického rodinného sedanu a všestranného, priestranného crossovera. Kórejská automobilka uvádza, že bol zámerne stavaný  tak, aby nezapadal do žiadneho z etablovaných automobilových segmentu. Rozmermi ide o vozidlo segmentu C – veľkosť, ktorá je v Európe mimoriadne populárna. Jeho základom je platforma s nízko uloženým batériami s indukčným dobíjaním, poháňajúcim kompaktné hnacie ústrojenstvo. Tlačová správa sa k rozmerom, technike a pohonnému ústrojenstvu v podstate nevyjadruje.

Rozloženie pohonnej sústavy vytvára architektúru podvozku, ktorá sa výrazne líši od vozidla so spaľovacím motorom. Toto rozloženie technci plne využili, aby dosiahli čo najväčší priestor v kabíne a vytvorili vzdušný a priestranný interiér – v tomto prípade púta v interiéri  pozornosť až 21 jednotlivých obrazoviek s mimoriadne vysokým rozlíšením. Kia k tomu uvádza, že toto riešenie je vtipná odpoveď na aktuálne súperenie  automobiliek, kto vybaví automobil väčším displejom.

Vzdušnú atmosféru kabíny ďalej pozdvihuje plávajúci stredový ovládací panel, ktorý sa ako krídlo nezávisle vznáša nad nízkou a rovnou podlahou. Dvere – so zadnými pántmi na zlepšenie prístupu – sú obložené metalickou látkou a kožou, pričom vizuálne rozdeľujú kabínu na dve jasne odlíšené úrovne, spodnú a hornú

Koncepcia Imagine by Kia zaujme odvážnou novou osvetlenou „tigrou maskou“, ktorá obklopuje hlavnú jednotku LED svetlometov. Zoskupenia stretávacích a hlavných svetlometov sú súvisle prekryté čírym akrylovým sklom a oddelené horizontálnymi „viečkami“, čo vytvára dojem prenikavých očí, ktoré sa zdanlivo vznášajú vo vzduchu.

Svalnaté boky karosérie zdôrazňuje svietiaci pásik od predného A-stĺpiku  až po zadný stĺpik, kde je zakončený integrovaným smerovkami.

„Dnešní vodiči majú pochopiteľne mnoho otázok o elektrických autách. Majú obavy týkajúce sa dojazdu, infraštruktúry dobíjania a kladú si otázku, či aj elektrické autá ponúkajú dynamickú a pútavú jazdu. Takže keď sme sa nad touto koncepciou začali zamýšľať a predstavovať si, aká bude jej úloha, vedeli sme, že tieto otázky a obavy sa dajú najlepšie zodpovedať tak, že sa na elektrifikáciu pozrieme z rýdzo emocionálneho pohľadu.“ hovorí Gregory Guillaume, viceprezident dizajnu spoločnosti Kia Motors Europe. „

Reklama