Lamborghini predstavil koncept Lanzador, ukážku svojho prvého elektromobilu.

 

Legendárny taliansky výrobca superšportov odhalil v rámci akcie Monterey Car Week futuristický koncept Lanzador, elektrický crossover 2+2 Gran Turismo, ktorý si zachováva charakteristické prvky značky pri zakomponovaní jeho vyššej svetlej výšky (táto napomáha začleniť batérie EV).

Lamborghini ukazuje konceptom Lanzador akoby mohol vyzerať prvý elektromobil značky. Ten by mal byť uvedený  do výroby v roku 2028. Podľa Stephana Winkelmanna, prezidenta Automobili Lamborghini, je tento koncept súčasťou nového segmentu vozidiel: Ultra GT, ktorý sa bude vyznačovať použitím priekopníckych technológií.

Lanzador je na prvý pohľad verný DNA značky Lamborghini agresívnymi líniami a typickým klinovitým tvarom karosérie. Koncept evokuje modely ako Sesto Elemento alebo Murciélago s typickým výrazným sklonom kabíny.

Lanzador je poháňaný dvomi elektromotormi 

Spolu so zdvihnutou svetlou výškou má Lanzador dvojmotorovú hnaciu sústavu s pohonom všetkých kolies s výkonom 1341 koní. Toto usporiadanie zaisťuje efektivitu v rôznych  jazdných podmienkach. Pohon zahŕňa aj aktívne prenášanie krútiaceho momentu na zadnú nápravu, aby sa zlepšila odozva v zákrutách.Lamborghini-Lanzador-Concept (3)

Aktívna aerodynamika

Prostredníctvom ovládacích prvkov na volante môže vodič upraviť aerodynamiku, t.j. znížiť odpor vzduchu a zvýšiť tak efektivitu vozidla pri vysokej rýchlosti alebo pri jazde v mestskom prostredí.

Medzi ďalšie inovácie predstavené na koncepte, ale určené aj pre sériový model, patria vysoko prispôsobiteľné režimy jazdy (známe ako Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata alebo LDIV).

Lanzador jazdí na vzduchovom odpružení a disponuje systémom riadenia zadnej nápravy, vďaka, ktorému bude svižnejší a obratnejší v úzkych miestach.

Interiér  je podľa očakávania futuristický

Interiér Lanzadoru je podľa očakávania futuristický, so zaujímavým usporiadaním palubnej dosky, ktoré ponúka vodičovi a spolujazdcovi na prednom sedadle vlastné digitálne displejePracovisko vodiča má ergonomické usporiadanie, takže vodič má jednoduchý prístup ku všetkým ovládačom a ukazovateľom. Nechýbajú napríklad výsuvné obrazovky, na ktorých sa zobrazujú informácie a ovládacie prvky na úpravu klímy, audio či digitálnych funkcií. Podľa Borkerta je Lanazador navrhnutý pre novú generáciu vyrastajúcu v ére špičkových technológií a digitalizácie.

Zdroj: Lamborghini

Lukáš Vajda

Reklama