Nedávno, v júli tohto roka, predstavil Hyundai svoj nový model Ioniq 6 ako pokračovanie konceptu Prophecy 2020.

Hyundai oznámil, že jeho elektromobil Ioniq 6 poskytne až 614 kilometrov dojazdu na jedno nabitie podľa WLTP. S takýmto dojazdom patrí Ioniq 6 medzi energeticky najefektívnejšie elektromobily na trhu. Len pre porovnanie napríklad Tesla 3, ktorá patrí k lídrom v tejto disciplíne,  má dojazd 602 kilometrov.

K výbornému dojazdu a výkonu prispievajú predovšetkým možnosti modulárnej platformy E-GMP a nízky koeficient aerodynamického odporu 0,21.

Rôzny dojazd

Čo však treba povedať, že dojazd je závislý nielen od spôsobu  jazdy a poveternostných podmienok ale aj podľa verzii uvedeného elektomobilu.

Na dosiahnutie  dojazdu 614 km si budete musieť  zaobstarať verziu Ioniq 6 Long Range so 77,4 kWh batériou, s pohonom jednej nápravy a 18-palcovými kolesami. Už v prípade, že siahnete v tejto verzii po väčších 20“ kolesách tak dojazd ide dramaticky dole na 545 km. Pokiaľ ide o základný model Standard s balíkom: bateria 53 kWh, pohon jednej nápravy a 18-palcovými kolesami, má najnižší dojazd zo všetkých, a to 429 km.

Ak by ste chceli AWD verziu s pohonom všetkých kolies, s menšími 18“ kolesami tak je dojazd 583 km alebo 519 km s väčšími 20“  kolesami.

Ultra rýchle nabíjanie

Pokiaľ vám dôjde el. energia, tak v prípade elektrického modelu Hyundai Ioniq 6 dokážete nabiť batériu z 10 na 80 percent za približne 18 minút. S podporou ultrarýchleho nabíjania 800 V dokonca postačí iba 15 minút na 351 kilometrov.  Pri pohľade na maximálny možný dojazd je strávenie času pri doplnení  elektrickej energie podobné ako strávite na benzínovej stanici pri tankovaní PHM s klasickými autom so spaľovacím motorom.

                     Zdroj: Hyundai                                        Michal Pospíšil

Reklama