SEAT oficiálne predstavil na prezentácii v Barcelone novú značku CUPRA a jej prvý model CUPRA Ateca. Okrem toho, odhalený bol aj vzhľad ďalšieho člena z portfólia športovej rodiny: Cupra Ibiza. Zatiaľ len ako štúdia.

CUPRA, ako samostatná značka, bude spolu so SEATom vyvíjať nové modely – prvým z nich je CUPRA Ateca. Pod kapotou nájdeme nový benzínový štvorvalec 2.0 TSI s výkonom 221 kW/300 k. Motor štandardne sa kombinuje s novovyvinutou 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG, ktorá bola optimalizovaná pre rýchlejšie, mäkšie a precíznejšie radenie. Takto disponovaná Ateca zrýchli z 0 na 100 km/h iba za 5,4 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 245 km/h.

CUPRA Ateca má sériovo systém pohonu všetkých kolies 4Drive, ktorý analyzuje v reálnom čase adhézne podmienky, ako aj rýchlosť vozidla, otáčky jednotlivých kolies, polohu volantu, spôsob jazdy vodiča alebo zvolený jazdný režim a podľa toho adaptívne rozdeľuje krútiaci moment na kolesá. Systém pohonu 4Drive so svojimi piatimi jazdnými režimami poskytuje optimálnu funkciu v rozličných podmienkach. Vodič môže prepínať režimy Normal, Sport, Individual, Snow, Off-Road a CUPRA. Pri režime CUPRA sa mení aj zvuk výfukovej sústavy a tlmiče pruženia s adaptívnou reguláciou DCC sa nastavia pre maximálnu jazdnú dynamiku.

Pri vonkajšom dizajne modelu CUPRA Ateca si všimnete nové logo a dominujúce lesklé čierne detaily: lišty strešného nosiča, vonkajšie spätné zrkadlá, rámy okien, disky kolies, maska chladiča, predný a zadný difúzor, ako aj spojler okolo zadného okna. Exkluzívny charakter vozidla zvýrazňujú ďalšie prvky ako uvítacie osvetlenie, ktorá premieta logo a nápis CUPRA na zem. Výkonná brzdová sústava s čiernymi brzdičmi, športový zadný nárazník, logo CUPRA medenej farby na dverách batožinového priestoru, dva páry koncoviek výfuku okolo zadného difúzora a 19-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny s logom CUPRA zvýrazňujú športový vzhľad tohto dynamického SUV.  Na výber je šesť farieb laku karosérie: Energy Blue, Velvet Red, Brilliant Silver, Rodium Gray, Magic Black a Nevada White.

CUPRA Ateca

Štandardné vybavenie modelu CUPRA Ateca obsahuje: odomykanie a štartovanie bez kľúča, priehradku na bezkontaktné nabíjanie mobilného telefónu, anténny zosilňovač GSM, priestorový kamerový systém so záberom 360 stupňov, navigačný systém s dotykovým displejom 20,3 cm (8 palcov), ako aj adaptívny podvozok DCC, digitálny združený prístroj a parkovací asistent.

Vo výbave na želanie nájdeme napríklad Performance Pack s brzdami Brembo zväčšeného priemeru, karbónový dizajnový komplet na karosériu (zadný nárazník a kryty spätných zrkadiel), karbónový komplet do interiéru (karbónový prístrojový panel) a kožené sedadlá. Exkluzívne škrupinové sedadlá CUPRA budú k dispozícii od polovice roka 2019.

CUPRA TCR
CUPRA TCR bude prvým pretekárskym špeciálom značky a v sezóne 2018 bude štartovať v seriáli pretekov cestovných automobilov na okruhoch TCR. Na prednej a zadnej časti má nová CUPRA TCR logo CUPRA v oficiálnej charakteristickej medenej farbe, nárazníky, volant, kapota a škrupinové sedadlo líšia od normálneho modelu CUPRA. Softvér riadiacej jednotky prepĺňaného motora bol adaptovaný v súlade s technickými predpismi TCR pre sezónu 2018.

CUPRA TCR

Budúce projekty
Na prezentácii v Barcelone nová značka predstavila dizajnové štúdie CUPRA Ibiza a CUPRA Arona. Aj keď tieto automobily neboli ešte potvrdené ako súčasť sortimentu CUPRA, uvedené dizajnové štúdie ukazujú možnosti rozšírenia športovej značky CUPRA do ďalších segmentov. Zatiaľ uvedené modely sa veľmi blízko dizajnu SEAT, co sa však ma zmeniť a podľa slov predstaviteľov značky Cupra sa má dizajn tejto športovo ladenej značky osamostatniť

 

 

 

Reklama