Španielsky SEAT a jeho športová značka CUPRA tento rok opäť priniesli do Nitry horúce premiéry priamo zo svetových výstav.

Počas sprievodného programu boli odhalené dve slovenské výstavné premiéry:

– výkonné 310 koňové SUV CUPRA Formentor

– prvý elektromobil značky SEAT El-Born postavený na úplne novej báze stavebnice MEB koncernu Volkswagen  

SEAT aj CUPRA pripravili nielen dve exkluzívne slovenské výstavné premiéry, ale aj novú limitovanú edíciu aktuálnej generácie SEAT Leon a  taktiež prezentáciu ekonomického a ekologického pohonu CNG, kde SEAT zastáva miesto lídra v koncerne pri jeho vývoji.

Svet sa mení a mobilita s ním. Rovnako ako spaľovací motor zmenil dopravu začiatkom 20 storočia, elektrifikácia začína otvárať novú epochu vývoja automobilu. Keď sa začala črtať táto zmena, vyvolaná úsilím o redukciu emisií CO2 a vplyvom automobilovej dopravy na životné prostredie, SEAT prevzal zodpovednosť a zasadil sa urýchliť vývoj smerom k budúcnosti s nízkymi emisiami skleníkových plynov.

CUPRA Formentor

S atarktívnym dizajnom, interiérom obklopujúcim vodiča a pasažierov, integrujúcim najnovšie technológie, ako aj pohonným ústrojenstvom, zabezpečujúcim vysoký výkon, CUPRA Formentor predstavuje okno do budúcnosti športovej značky.

CUPRA Fomentor rovnako ako rok predtým CUPRA Ateca (hot-SUV) otvára úplne nový segment – vysokovýkonné coupe SUV, ktoré zaujme už na prvý pohľad. Športové agresívne línie navrhnuté priamo v Barcelone, špičková technika a výkonné motory s výkonom až 310 koní… a to všetko ďaleko od ceny prémiových značiek. Napriek tomu, že CUPRA Formentor sme mohli vidieť v podobe štúdie, dizajn je takmer na 99 percent finálny a sériovo bude CUPRA Formentor uvedená už na trh na jeseň budúci rok

SEAT El-Born

SEAT el-Born je prvým 100 % elektrickým vozidlom španielskej značky, skonštruovaným na báze elektromobility MEB koncernu Volkswagen. Štúdia je pomenovaná po jednej z najikonickejších štvrtí El Born v Barcelone. Vozidlo bolo skonštruované a vyvinuté v Barcelone a v sériovej podobe sa bude vyrábať v závode Zwickau koncernu Volkswagen v Nemecku. Sériový model sa začne predávať rovnako ako CUPRA Formentor na jeseň 2020 a ponúkne okrem 570 km dojazdu systém inteligentného parkovania na diaľku, head-up displej, alebo masážne sedadlá. Dizajn sériového vozidla je aj pri novinke od značky SEAT takmer finálny.

SEAT Leon Black Limited

SEAT predstavil Leon Black Limited, novú limitovanú edíciu vychádzajúcu z výbavy FR. Športovosť výbavy FR podčiarkujú čierne detaily exteriéru aj interiéru – čierne 18 palcové čierne hliníkové kolesá, čierna maska chladiča, spätné zrkadlá, ale aj čierny strop interiéru a čalúnenie čiernou alcantarou. SEAT Leon Black Limited je dostupný aj vo verzií CNG.

SEAT líder v pohode CNG

Okrem pohľadu do blízkej budúcnosti ponúka SEAT alternatívny pohon súčasnosti. Pri technológií CNG nie je potrebné meniť svoje zvyklosti. Jazda je rovnaká ako pri benzínovom aute, natankované do 5 minút, dojazd 550km, ale aj povolený vjazd do podzemných garáží. Emisie CO2 sú nižšie o 25 percent a oxidy síry sú nižšie až o 99 percent. Pri pohone CNG nešetríte len životné prostredie, ale aj svoju peňaženku, pretože prevádzkové náklady sú až o 50 percent nižšie ako pri benzínovom pohone a o 30 percent nižšie ako pri dieselovej motorizácií. Napriek tomu cena nového vozidla je rovnaká, alebo nižšia ako je to pri dieselovom variante. SEAT svoju pozíciu lídra CNG v koncerne dokazuje aj svojou najbohatšou ponukou modelov – Leon, SUV Arona, alebo mestská Ibiza. Motory TGI (CNG) nemajú problém ani s krátkymi trasami, či studenými štartami a dosahujú prevádzkové náklady len 4 centy na jeden kilometer.

 

 

Reklama