Francúzska automobilka Citroën venuje aktuálny kalendárny rok 2019 oslavám storočnice svojho vzniku.

Prvou veľkou príležitosťou na pripomenutie si tohto jubilea je aktuálnne prebiehajúci tradičný marcový autosalón vo švajčiarskej Ženeve. Na ňom značka predstaví dva nové koncepty, ikonické modely z minulosti, ale aj aktuálny kompletný modelový rad.

Svetové premiéry: Absolútnou novinkou z dielne automobilky je koncept dvojsedadlového vozidla Ami One, ktorý ukazuje víziu budúcnosti v oblasti mestskej mobility. Auto je navrhnuté na to, aby slúžilo ako alternatíva k hromadnej doprave. Má kompaktné rozmery (dĺžka 2,5 metra a výška 1,5 metra), vďaka čomu nebude mať problém s obmedzeným priestorom v mestách. Model Ami One je navrhnutý tak, na jednoduché ovládanie, v niektorých krajinách si môžu sadnúť za jeho volant už záujemcovia s vekom od 16 rokov. Maximálna rýchlosť vozidla bude 45 km/h a jeho dojazd nanajvýš 100 kilometrov. Ami One bude určený predovšetkým na zdieľanú prevádzku a jednoduchý pohyb v rámci miest.

Druhým konceptom, ktorý Citroën predstaví v Ženeve, bude SpaceTourer The Citroenist, teda klasický Spacetourer vylepšený o niekoľko vychytávok. Tou najväčšou je priestor na spanie uložený na streche vozidla. V interiéri nájdete dve lôžka, ďalej špeciálne riešenie na skladovanie bicyklov a dokonca aj zabudovanú prepojenú kanceláriu, kde môžete pracovať alebo relaxovať pri sledovaní filmu. Podľa automobilky ponúka SpaceTourer The Citroenist mobilný pracovný priestor, s ktorým si majitelia zažijú nekonečné dobrodružstvo a slobodu.

Minulosť vs. súčasnosť: Prvé vozidlo, ktoré vyrobila značka Citroën vo svojej histórii (la Type A), sa predstavilo v Paríži v júni roku 1919. V rámci osláv storočnice prinieslo  Citroen do Ženevy aj vôbec historicky prvý model, ktorý sa dostal na trh. Je to Citroen typu A, ktorý sa vyrábal v rokoch 1919 až 1921. Ďalšími dvoma historickými prezentovanými vozidlami sú modely Traction (1934 až 1953) a 2CV (1948 až 1990).

Opozitom oproti spomenutým „veteránom“ je vystavený súčasný modelový rad značky Citroën, ktorý v ostatných troch rokoch prešiel veľkými zmenami. Automobilka predstavila od roku 2016 šesť významných noviniek a tou najaktuálnejšou je nová vlajková loď v podobe Citroënu C5 Aircross.

C5 Aircross bude zároveň prvým modelom z dielne francúzskej značky, ktorý využije hybridný pohon. Cieľom automobilky je do roku 2025 elektrifikovať každý jeden model. Zároveň treba pripomenúť, že Citroen vlani dosiahol najvyššiu predajnosť na európskom trhu za ostatných sedem rokov.

 

 

Reklama