Výrobca elektromobilov Zeekr, vlastnený spoločnosťou Geely, včera oficiálne predstavil nový model X, ktorý bude zatiaľ dostupný iba pre čínskych zákazníkov. V blízkej budúcnosti plánuje prísť so svojim najnovším prémiovým crossoverom aj na európsky trh.

Nový elektomobil, nabitý špičkovou výbavou, prekvapivým výkonom a elegantným dizajnom vytvoreným vo Švédsku, sa snaží prilákať zákazníkov svojou prekvapivo nízkou cenou.

Pri zacielení na Európu sa Zeekr pripája k radu čínskych výrobcov automobilov, ktorí predávajú alebo plánujú dodávať elektromobily pre tento trh, vrátane BYD, Xpeng a značky MG od SAIC.

Francúzska autokonzultačná spoločnosť Inovev odhaduje, že čínske značky budú do roku 2030 predstavovať až 20 % elektromobilov predaných v Európe. Čisto elektrické a plug-in hybridné autá predstavovali 44 % podiel predaja prémiových automobilov v Číne za prvý štvrťrok (zdroj Čínskej asociácie výrobcov automobilov).

Zeekr-X (1)Zeekr X je poháňaný dvoma elektromotormi, ktoré mu dodávajú výkon až 422 k (315 kW/428 k) a krútiaci moment 543 Nm. Takto disponovaný dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 3,7 s. Vďaka aerodynamickému tvaru a batériám z karbidu kremíka dokáže prejsť až 560 km na jedno nabitie (v cykle CLTC).

Výkon elektrického crossoveru je pôsobivý, ale ešte prekvapivejšie je jeho štartujúca cena. V Číne by sa Zeekr X mal dostať na trh už v lete za cenu údajne okolo 200 000 juanov – v prepočte niečo vyše 27 000 eur (pre porovnanie, základná Tesla Model Y začína na 261 900 juanov (38 095 dolárov). Čínska automobilka  zatiaľ nekomentovala dátum uvedenia  Zeekru X na trh v Európe ani jeho plánované predajné ceny.

Zdroj: Geely

Michal Pospíšil

Reklama