Trh jazdených vozidiel v krajinách V4 prišiel vlani o takmer pol milióna áut, ich ceny rástli. Najväčší nárast bol  v SR, medziročne o 765 eur, dvojnásobne oproti ČR.  

Minulý rok zahýbal automobilovým trhom veľmi výrazne. Rapídny pokles sa najviac týkal predaja nových áut, ale zasiahol aj sekundárny trh s ojazdenými vozidlami. Pre koronavírus a s ním spojené obmedzenia na Slovensku medziročne klesla ponuka inzerovaných jazdených áut celkovo o 60 tisíc, v Českej republike o 90 tisíc, v Poľsku o 185 tisíc a o 150 tisíc  v Maďarsku. Situácia na trhu priniesla aj vyššie ceny, pričom stredná hodnota ceny ojazdených áut najviac rástla na Slovensku, kde stúpla o 765 eur, teda dvojnásobne v porovnaní s Českou republikou.

Vlani v ponuke na Slovensku výrazne pribudlo plne elektrických vozidiel (medziročný nárast takmer o dve tretiny), ako aj hybridov (nárast  o  tretinu). Ukázala to analýza AAA AUTO, ktorá pravidelne vyhodnocuje ponuku automobilov od súkromných inzerentov, bazárov a firiem.

Pri nových vozidlách bol príčinou poklesu najmä jarný lockdown, výpadky vo výrobe a následne výpadky v dodávateľských reťazcoch a opätovné uzatvorenie autosalónov. Na sekundárnom trhu chýbali zánovné autá, značne klesol dovoz ojazdených áut zo zahraničia a predaj vozidiel brzdili taktiež uzavreté autobazáre, ktoré museli prejsť na on-line predaj.

“Trh s ojazdenými autami v strednej Európe sledujeme kontinuálne už niekoľko rokov. Takto silný pokles ponuky sme naposledy zažili po kríze v roku 2008. Za minulý rok chýbalo v strednej Európe takmer pol milióna ojazdených áut v porovnaní s rokom 2019, “uviedol Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ spoločnosti AURES Holdings, ktorá prevádzkuje medzinárodnú sieť autocentier AAA AUTO. V Slovenskej republike klesla ponuka o 60 tisíc áut, v Poľsku o 185 tisíc, v Českej republike o 90 tisíc a v Maďarsku ich chýbalo 150 tisíc. Previs dopytu nad nedostatočnou ponukou so sebou priniesol aj vyššie ceny. “Stredná hodnota ceny ojazdených áut najviac rástla na Slovensku, kde poskočila v prepočte o 765 eur, v Česku medziročne stúpla o 380 eur, v Maďarsku a Poľsku narástla len o niekoľko desiatok eur,” dopĺňa Vaněček.

Aj napriek tomu, že v celkovom súčte trh oslabol, niekoľko kategórií jazdených vozidiel zažilo v minulom roku výrazný nárast. Vyšší podiel na trhu ojazdených áut zaznamenali hybridy a elektromobily. Na Slovensku bolo v ponuke 2 468 hybridov (+ 34 %) a 1 090 plne elektrických vozidiel (+ 65 %). Najviac ojazdených áut bolo vlani inzerovaných v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, naopak najmenej v Trnavskom a Prešovskom kraji. Čo sa týka roku výroby, najviac ojazdených áut bolo ponúkaných s rokom výroby 2016.

              TOP 10 najinzerovanejších vozidiel v strednej Európe v roku 2020

  Česká republika Slovensko Poľsko Maďarsko
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra Opel Astra
2. Škoda Fabia Škoda Fabia Audi A4 Ford Focus
3. Volkswagen Passat Volkswagen Passat PaPaPassat Volkswagen Passat BMW 3
4. Volkswagen Golf Volkswagen Golf BMW 3 Volkswagen Passat
5. Škoda Superb Škoda Superb Volkswagen Golf Volkswagen Golf
6. Ford Focus BMW 3 Ford Focus Škoda Octavia
7. BMW 3 Audi A4 Škoda Octavia Suzuki Swift
8. Škoda Rapid Audi A6 Ford Mondeo Opel Corsa
9. Ford Mondeo BMW 5 Opel Corsa BMW 5
10. Volkswagen Touran Ford Focus BMW 5 Audi A4

 

Situácia na trhu ojazdených áut v decembri 2020

V decembri 2020 bolo na slovenskom trhu inzerovaných 42 828 ojazdených áut. Stredná hodnota ceny medzimesačne vzrástla o 420 eur – na 6 590 eur. Stredná hodnota veku bola 9,4 roka a tachometer najčastejšie ukazoval 166 tisíc kilometrov. Najčastejšie bola v ponuke Škoda Octavia (3 463 ks), VW Passat (1 635 ks) a Škoda Fabia (1 605 ks).

                                                                                                         Zdroj: AAA AUTO