Veľké super výkonné SUV, model BMW XM,  je prvým vysokovýkonným vozidlom od divízie M, ktoré má elektrifikované hnacie ústrojenstvo, uvádza BMW.

XM je prvým skutočným modelom divízie BMW Motorsport, ktorý dostane elektrickú pomoc. BMW má síce v protofóliu plne elektrické (i4 M50, iX M60, i7 M70) a hybridné (M760e) autá, ktoré nosia znak M. Ale to sú značky M Performance, nie ako plnohodnotné modely M, ako sú M3, M4 a M5.

BMW XM je len druhým samostatným modelom v divízii M, po ikonickom športovom vozidle M1.

Motor: elektrifikovaný a výkonný

XM poháňa novovyvinutý 4,4-litrový benzínový motor V8 s technológiou TwinTurbo. A samozrejme – ako PHEV – s podporou elektromotora. BMW má kombinovaný výkon 480 kW (653 k) a maximálny krútiaci moment 800 Nm. Výkonný model prichádza aj s pohonom všetkých kolies a osemstupňovou prevodovkou M Steptronic. XM vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Čo nie je vôbec ohurujúce. Napríklad konkurencia v podobe Cayenne Turbo S E-Hybrid od Porsche zvládne svoju zrýchliť z 0-100km/h za  3,6 sekundy a dokáže uháňať až 295 km/h. XM sa štandardne dodáva s obmedzovačom 250 km/h a za príplatok je to možné zvýšiť na 270 km/h. Čisto na elektrinu dokáže BMW XM najazdiť približne 80 kilometrov. O to sa stará lítium-iónová batéria s kapacitou 25,7 kWh.

bmw xm (4)

Údaj 2750 kg o pohotovostnej hmotnosti  neposkytuje práve pozitívne hodnotenie. BMW však tvrdí, že kombinácia dlhého rázvoru, širokého rozchodu kolies, rozloženia hmotnosti takmer 50/50 a nízkeho ťažiska vďaka umiestneniu batérie na podlahe zaisťuje, že XM poskytuje vysokú úroveň ovládateľnosti a zároveň komfortu.

Štandardná výbava automobilu zahŕňa adaptívny podvozok M, ktorého špecialitou budú špecifické pružiny, elektronicky riadené tlmiče a – po prvýkrát v automobile z divízie M – elektromechanické adaptívne stabilizátory so 48-voltovou technológiou. BMW XM tiež dostane špecifický brzdový systém M a zliatinové disky kolies s voliteľnou veľkosťou až 23 palcov.

BMW XM bude nielen prvým športovo orinetovaným plug-in hybridom nesúci M, ale aj najvýkonnejším sériovo vyrábaným vozidlom BMW M. Výroba sa má začať v decembri 2022 v USA. Na jar 2023 bude XM uvedený na celosvetový trh. Základná cena BMW XM je 170 000 eur (Nemecko).

Label Red: Na jeseň 2023 príchod ešte výkonnejšieho modelu

Pár mesiacov po uvedení XM sa očakáva príchod ešte výkonnejšieho modelu. Presnejšie povedané: pride na trh doteraz najvýkonnejší model BMW radu M, tkz. XM Label Red Top. Je to model s kombinovaným výkonom 550 kW (748 k) a maximálnym krútiaci momentom 1000 Nm!                    

                     Zdroj: BMW                                Michal Pospíšil

Reklama