Ženevský autosalón už pomaly klope na dvere a tak na svetlo sveta vychádzajú denno denne nejaké novinky – tento raz privítajme Audi S4 Avant.

Na minuloročnom autosalóne vo Frankfurte bola oficiálne predstavená nová generácia Audi S4. Pol roka po premiére nastal čas na odhalenie druhej karosárskej verzie – kombi teda Avantu, ktorá sa začne predávať v priebehu leta 2016.

Pod kapotou novej S4 Avant je rovnako ako v prípade sedanu turbodúchadlom preplňovaný benzínový šesťvalec 3.0 TFSI s priamym vstrekovaním a výkonom 260 kW/354k 500 N.m., ktorý je posielaný na všetky štyri kolesá prostredníctvom 8-st. automatu tiptronic. Takto ladená S4 Avant zrýchli z nuly na stovku za 4,9 sekundy. Maximálka je elektronicky obmedzená na 250 km/h. V kombinovanom cykle S4 Avant spotrebuje podľa automobilky len 7,5 litra, avšak každý vie, že tieto údaje sú nereálne a pri využití potencionálu motora môžme rátať so spotrebou okolo 10 litrov.

Spomínaný pohon všetkých kolies počíta so samosvorným diferenciálom, ktorý štandardne posiela 60 % výkonu na zadnú nápravu. V prípade potreby dokáže preniesť až 85% koní dozadu, poprípade 70% dopredu – tieto informácie zatiaľ automobilka oficiálne nepotvrdila. Okrem toho nechýba novej S4 Avant vektorovanie krútiaceho momentu, vďaka tomu vylepšuje stabilitu pri rýchlej jazde v zákrutách, čomu môže ešte pomôcť príplatkový športový diferenciál regulujúci výkon medzi zadnými kolesami.

Automobil váži celkovo 1675 kg (o 75 kg menej ako predchodca) a využíva nové päťprvkové predné a zadné zavesenie, s ktorým je spárovaný športový podvozok znížený voči štandardu o 23 mm. Nová S4 Avant je v základe postavená na 18 palcových zliatinových diskoch a pneumatikách s rozmermi 245/40.

Čo sa týka interiéru nájdeme v ňom kokpit s 12,3 palcovou prístrojovkou či sedadlá čalúnené už v základe s kožou Nappa. V rámci doplnkovej výbavy je v ponuke športová varianta s integrovanou opierkou hlavy a masážnym strojčekom. Multimediálny systém MMI podporuje vysokorýchlostné pripojenie k internetu LTE.

Na nemeckom trhu štartuje nová S4 Avant s cenovkou 61 150 €. Slovenské ceny nie sú ešte zverejnené.

Reklama