Audi Q4 e-tron concept práve dnes absolvoval svoju výstavnú premiéru na autosalóne v Ženeve.

Na prvý pohľad zaujme kombináciou úzkych predných matrix LED svetlometov a prednou obrovitánskou maskou. Zadnej časti dominujú zadné svetlá umiestnené  na celú šírku. Je zaujímavé, že koncept Q4 e-tron nejde v šľapajach existujúceho Audi e-tron SUV s kamerami so zadným pohľadom a namiesto toho používa tradičné spätné  zrkadlá.

Audi Q4 e-tron Concept je poháňaný dvojicou elektromotorov, ktoré vykazujú spolu výkon 225 kW/301koní. Z toho 201k/150kW a 310 Nm prichádza zo zadného elektromotora a 75 kW/100 k a 150 Nm z predného elektromotora.

Vďaka tomu ponúka SUV pohon všetkých kolies quattro. Takto disponovaný môže zrýchliť z 0-100 km/hza 6,3 sekundy. Maximálna rýchlosť vozidla je elektronicky obmedzená na  rýchlosť 180 km/h. Audi v prípade tohto modelu vyzdvihuje jeho  športový charakter, k čomu prispieva nižšie ťažisko vďaka umiestneniu batérie (510kg) do podlahy a taktiež rozloženie hmotnosti medzi nápravy v pomere 50:50.

Okrem výkonu sa však potenciálni zákazníci budú zaujímať  aj o dojazd a dobu nabitia batérie. Audi Q4 e-tron Concept vybavený batériou s výkonom 82 kWh, môže dosiahnuť až 450 km na jedno nabitie podľa merania  WLTP. Doba nabitia batérie  na 80% svojej kapacity trvá 30 minút pri použití nabíjačky s výkonom 125 kW.

Audi hovorí, že koncept Q4 e-tron je svojimi rozmermi umiestený  dĺžkou rázvoru  2,77 m, šírkou 1,90m a výškou 1,61m a rozmermi  2,77  niekde medzi modelmi Audi Q3 a Audi Q5. Vzdušná kabína je priestranná aj vďaka chýbajúcemu tradičnému tunelu vyžadovanému „klasickými“ SUV modelmi (poháňané spaľovacím motorom vybaveným pohonom 4×4).  V praxi to znamená, že Audi síce vytvorilo elektrické auto síce na pomedzí Q3 a Q5, avšak vnútorným priestorom rovnajúcim sa kabíne  Q5.

Keď už hovoríme o kabíne, Audi vybavila koncept svojim najnovším virtuálnym kokpitem s 12,3-palcovým dotykovým displejom, ktorý slúži na ovládanie všetkých funkcií infotainmentu.

Audi Q4 e-tron bude uvedený do sériovej výroby koncom roka 2020 ako piaty elektrický model značky Audi. Uvidíme ako bude vyzerať sériový model, podľa tvrdenia nemeckej automobilka však vizuálne zmeny budú nepodstatné. To je dobrá správa, nakoľko koncept Audi Q4 e-tron vyzerá veľmi dobre.

 

Reklama