Alfa Romeo v rámci faceliftu modelov Giulia a Stelvio Quadrifoglio predstavila aj exklusívnu jubilejnú edíciu „Quadrifoglio 100th Anniversario“, ktorá je ponúkaná v obmedzenom počte 100 kusov pre každý model.

15. apríla 2023 uplynie 100 rokov odkedy debutoval nezameniteľný symbol značky Alfa Romeo – zelený štvorlístok Quadrifoglio – na XIV. ročníku pretekov Targa Florio. Pri príležitosti tohto výročia značka Alfa Romeo predstavuje modernizované modely Giulia a Stelvio Quadrifoglio v exkluzívnej jubilejnej verzii „Quadrifoglio 100th Anniversario“. Giulia a Stelvio sú v tejto verzii limitované na 100 exemplárov, symbolizujúcich 100 rokov technického vývoja, ktorého vynikajúce výdobytky sa uplatnili v pretekových aj sériových vozidlách.

Alfa-Romeo-Giulia-Quadrifoglio-100-Anniversari-(2)
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 100 Anniversari

Modely  Giulia a Stelvio  v štandardnom vyhotovení  prešli nedávno faceliftom, čím sa viac zosúladili s novším Tornale. Teraz prišiel rad na verziu Quadrifoglio, ktorej facelift bude ťažiť z podobných štylistických a technologických aktualizácií.

Oba modely prešli výraznými vizuálnymi zmenami zvýraznenými prepracovanými full-LED Matrix svetlometmi s tónovaným pozadím. Medzi ďalšie zmeny patria zlaté brzdové strmene za päťdierovými zliatinovými diskami (s rozmermi 19 palcov v Giulii a 21 palcov v Stelviu), viditeľná karbónová úprava na mriežke chladiča a krytoch zrkadiel a výfuk Akrapovič. Giulia si zachováva predný splitter z aktívnych uhlíkových vlákien, zatiaľ čo oba modely ponúkajú farebné možnosti obmedzené na Rosso Etna (červená), Verde Montreal (zelená) a Nero Vulcano (čierna).

Vo interiéri nájdeme nový 12,3-palcový digitálny prístrojový panel, ktorý zahŕňa režim Race špecifický pre Quadrifoglio spolu s režimami Evolve, Relax a Heritage ostatných výbav. Digitálny prístrojový štít má v strede jediný číselník, ktorý umožňuje vodičovi sústrediť sa na otáčkomer. Obrazovka infotainmentu zostáva rovnako veľká s uhlopriečkou 8,8 palca, no so špeciálnymi úpravami na zvýšenie príťažlivosti, ako je zlaté prešívanie, kožené čalúnenie sedadiel Alcantara, športový volant a množstvo uhlíkových vlákien v celej kabíne.

Alfa-Romeo-Giulia-and-Stelvio-Quadrifoglio-100-Anniversario-Interior-3

Nárast výkonu v špeciálnej edíciu 100° Anniversario

Dvoma turbodúchadlami preplňovaný 2,9-litrový motor V6 Quadrifoglio teraz produkuje 513 k (383 kW / 520 k) v špeciálnej eiici 100° Anniversario, čo predstavuje nárast o 10 k (7 kW / 10 k) oproti štandardnému Quadrifoglio.

Giulia je v ponuke vyhrande ako zadokolka, zatiaľ čo Stelvio dostane pohon všetkých kolies, pričom oba modely sú exkluzívne vybavené osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF, ktorá spolupracuje s novým, čisto mechanickým diferenciálom s obmedzenou svornosťou, ktorý preberá od GTA . Očakáva sa tiež, že autá si zachovajú adaptívne odpruženie a karbón-keramické brzdy svojich predchodcov.

Údaje o výkone aktualizovaných modelov Alfa Romeo Giulia a Stelvio ešte neboli zverejnené, takže nie je jasné, či mierny nárast výkonu prinesie nejaké viditeľné zlepšenia. Za zmienku však stojí, že súčasná Giulia Quadrifoglio má zrýchlenie z 0-100 km/h za 3,9 sekundy, zatiaľ čo Stelvio zvládne rovnaký šprint za 3,8 sekundy.

Zdroj: Alfa Romeo

Jozef Pospíšil

Reklama